Brzeziny: Wprowadzenie relikwii św. Rafała Kalinowskiego

„Bóg zagląda w serce człowieka, łatwo się lituje nad słabością ludzką i zawsze jest obecny tam, gdzie człowiek sam wystarczyć nie może” - te słowa św. Rafała Kalinowskiego znalazły się na obrazku, który otrzymali uczestnicy uroczystości wprowadzenia jego relikwii do kościoła pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach. Z drugiej strony znalazło się jedyne posiadane zdjęcie zamyślonego karmelity.

Od 21 marca 2014 r. w brzezińskiej parafii odmawiana była Nowenna do św. Rafała, która miała przygotować do tej uroczystości. Jednak droga relikwii nowego patrona do Brzezin rozpoczęła się dużo wcześniej. Starania zostały podjęte dwa lata temu w związku z organizacją pierwszego spotkania modlitewnego „Świętych obcowanie”. Ostatecznie relikwie dla parafii przekazał karmelita o. Krzysztof Górski dnia 20 listopada 2013 r. - w liturgiczne wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego.

Uroczystość wprowadzenia relikwii odbyła się w niedzielę, 30 marca 2014 r. Tego dnia rozpoczęły się w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne. Przed uroczystą Sumą został wyświetlony w kościele krótki film obrazujący życiorys św. Rafała.  Zanim rozpoczęła się Eucharystia ks. kan. Józef Knap, proboszcz parafii odmówił z parafianami litanię do nowego patrona. Relikwie św. Rafała Kalinowskiego przy dźwiękach pieśni „Liczę na Ciebie Ojcze” uroczyście wprowadził o. Krzysztof, karmelita z Piotrkowic. Po przekazaniu ich księdzu proboszczowi zostały umieszczone na specjalnie przygotowanym na ten dzień miejscu. Posrebrzany relikwiarz na cząstkę kości św. Rafała został zakupiony ze środków Pisma Parafialnego SANCTUS.

Wygłoszona homilia nawiązywała do „pustyni”, którą w swym życiu musiał przejść św. Rafał. Zestawiając z nim postać Mojżesza, o. Krzysztof pokazał jak drzewo, które uschnie potrafi wydać obfity owoc.

Wezwania modlitwy wiernych rozpoczynały się od słów świętego karmelity, za którego wstawiennictwem prosiliśmy o poszczególne łaski słowami pieśni: „Święty Rafale módl się za nami. Dzięki twej opiece, wstawiennictwu twemu niech zawsze przy Bogu trwamy”.

Oprawę muzyczną liturgii przygotowała schola parafialna. Mszę zakończyło ucałowanie relikwii św. Rafała Kalinowskiego.

Od ponad 20 lat w naszej świątyni wisi obraz tego rozmodlonego spowiednika. Pragniemy, aby kult św. Rafała Kalinowskiego w parafii brzezińskiej był żywy i trwały. Jego prostota i zawierzenie Bogu powinny stać się przykładem dla wielu. Za jego wstawiennictwem szczególnie będziemy prosić o łaski w sprawach trudnych.

Niech Wszyscy Święci, patronowie brzezińskiej parafii wypraszają potrzebne łaski tym, którzy pomogli zorganizować tę piękną uroczystość.

Damian Zegadło