Brzeziny: Wprowadzenie relikwii św. Teresy Benedykty

W IV Niedzielę Wielkiego Postu, 11 marca 2018 r. ks. Rafał Gudwański, dyrektor Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego w Rabce-Zdroju wprowadził do kościoła w Brzezinach relikwie św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein.

Główna uroczystość odbyła się na Mszy św. o godz. 10.00. Relikwie zostały umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu z wizerunkiem patronki na tle Gwiazdy Dawida, otoczonej płomieniami i zwieńczonej krzyżem karmelitańskim. Jego symbolika przybliża najważniejsze elementy z życia świętej. Edyta urodzona w rodzinie żydowskiej odkrywa Boga w Kościele Katolickim. Wstępuje do klasztoru karmelitańskiego, a stamtąd trafia do obozu koncentracyjnego, by zakończyć ziemską wędrówkę w płomieniach pieca krematoryjnego w Birkenau. Relikwiarz spoczął na przygotowanym ołtarzu udekorowanym różowymi różami nawiązującymi do Niedzieli Laetare.

Oprawę Eucharystii przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach oraz Schola parafialna. Podczas homilii ks. Rafał Gudwański przybliżył parafianom tematykę Krzyża i otwarcia się na jego przyjęcie. Przypomniał także, że nowa patronka parafii sama wybrała sobie nowe imię zakonne „od Krzyża”. W jej życiu urzeczywistniła się ofiara i chwała Krzyża Chrystusowego.

Przyjmijmy naukę jaką daje nam nasza nowa patronka: „Krzyż nie jest celem samym w sobie. Wznosi się w górę i wskazuje drogę.”

DZ

>> Więcej informacji o św. Teresie Benedykcie od Krzyża