Czuwanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu

W dniu 12 września 2018 r. o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu rozpoczęło się piąte w tym roku czuwanie modlitewne. Przed rozpoczęciem adoracji mieszkańcy parafii Szczaworyż podarowali Matce Bożej najpiękniejsze kwiaty ze swoich ogródków.

Bożena Wychowaniec w swoim referacie przybliżyła historię parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie. W ołtarzu głównym świątyni parafialnej znajduje słynący łaskami obraz Matki Bożej w stylu Santa Maria Maggiore.

W czasie modlitwy różańcowej po dróżkach wokół kościoła rozważane były Tajemnice Radosne, a rozważania przygotowały Róże Różańcowe ze Skotnik Dużych. Mszę św. o godz. 20.00 koncelebrowało 8 prezbiterów pod przewodnictwem ks. kapelana Franciszka Sałęgi. Homilię wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski, w której przypomniał, że modlimy się w świątyni, która 400 lat temu  została konsekrowana. - „Ważna jest świadomość celu który nas łączy, musimy pamiętać, że uczestniczymy w kulcie Bożym – oddawaniu czci Matce Bożej" - kontynuował kaznodzieja.

Ks. Kwaśniewski nawiązał również do rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, w której polscy rycerze pod wodzą króla Polski Jana III Sobieskiego i ze słowami na ustach Jezus, Maryja uratowali całą Europę przed utratą tożsamości chrześcijańskiej.

W czuwaniu modlitewnym wzięło udział około 100 osób, byli to parafianie i goście z parafii z Solca-Zdroju, Kielc, Buska-Zdroju, Owczar, Nowego i Starego Korczyna, Pacanowa, Ćmińska, Dobrowody i Miechowa. Czuwanie modlitewne zakończyło się Apelem Jasnogórskim i ucałowaniem przez uczestników czuwania relikwii świętych w ołtarzu głównym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu.

Warto zauważyć, że czuwania modlitewne w Szczaworyżu, które gromadzą czcicieli Matki Bożej już od trzech lat przyczyniają się do szerzenia kultu Matki Bożej i ubogacają życie religijnie parafii w Szczaworyżu.  Ks. proboszcz Stanisław Kondrak serdecznie podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejne czuwanie modlitewne, które odbędzie się 10 października, o godz. 17.00.

Krzysztof Dziarmaga

Foto: Krzysztof Dziarmaga