Czuwanie u Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu

W środę, 9 sierpnia 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu odbyło się czwarte w tym roku czuwanie modlitewne.

Danuta Brandys w przygotowanym referacie przybliżyła historię Sanktuarium Matki Bożej Smardzowickiej. Obraz Matki Bożej Smardzowickiej przedstawia Maryję jako Królową nieba i ziemi. W świątyni w Smardzowicach znajduje się wiele zabytków, lecz największą czcią otaczany jest obraz Matki Bożej z XVI w. nieznanego autora. Obraz ten został koronowany w 1972 r, przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę. Niestety, korony zostały skradzione i ponownej koronacji w 1986 r. dokonał bp Stanisław Szymecki. Obraz od XVII wieku słynie łaskami o czym świadczą liczne wota i przekazywane fakty o cudownych uzdrowieniach.

W czasie modlitwy różańcowej po dróżkach rozważane były Tajemnice Chwalebne, a rozważania przygotowały siostry różańcowe z Żernik Górnych. Mszę św. o godz. 20.00 koncelebrowało 7 prezbiterów pod przewodnictwem ks. proboszcza Marka Tazbira z parafii w Szańcu. Ks. dr Andrzej Kwaśniewski w kazaniu zwrócił uwagę, że do Matki Bożej przynosimy tylko dobre i czyste intencje. Matka Boża jest mocno związana z naszą narodową państwowością. W sierpniu przypadają rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego i Cudu nad Wisłą. Sierpień to miesiąc, w którym liczne piesze pielgrzymki podążają do naszego Sanktuarium na Jasnej Górze. W kontekście tych wszystkich rocznic i wydarzeń pamiętajmy, aby modlić się o godność i czyste serca co sprawi, że nasz naród będzie szlachetniał - podkreślił na zakończenie kazania ks. Kwaśniewski.

Po Mszy św. na zakończenie czuwania wszyscy biorący udział modlili się słowami Apelu Jasnogórskiego, a następnie przechodząc za ołtarz główny w kościele mieli możliwość ucałowania relikwii, które są tam umieszczone.

W czuwaniu modlitewnym wzięło udział 120 osób z parafii z Kielc, Sokoliny, Nowego Korczyna, Buska-Zdroju, Miechowa i mieszkańcy parafii Szczaworyż. Należy podkreślić że to największa ilość osób od początku tych spotkań. Na zakończenie ks. proboszcz Stanisław Kondrak serdecznie podziękował wszystkim za przybycie, modlitwę i zaprosił na kolejne spotkanie, które odbędzie się 13 września o godz. 18.00.

Krzysztof Dziarmaga

Foto: Michalina Kulpa