Diecezja kielecka pokazana okiem drona w 210. rocznicę jej powstania

Najciekawsze miejsca diecezji kieleckiej uchwycone za pomocą drona - to sposób kleryków na uczczenie 210. rocznicy jej powołania, która przypadła 13 czerwca.

Pomysł prezentacji wyszedł od grupy kleryków, którzy kształcą się w kierunku ewangelizowania za pomocą nowoczesnych technik audiowizualnych.

„W kieleckim seminarium od kilku miesięcy działa grupa alumnów, którzy pod okiem specjalistów ds. mediów: redaktora oraz operatora kamer poznają techniki tworzenia materiałów audiowizualnych” - wyjaśnia kleryk Patryk Kundera.

Jego zdaniem, materiały filmowe są „niesamowitym źródłem przekazu, który trafia do wielu odbiorców”. - W związku z 210. rocznicą powstania diecezji postanowiliśmy pokazać najważniejsze miejsca z nią związane za pomocą drona, czyli bezzałogowego statku powietrznego, który umożliwia obserwowanie i filmowanie rozległych terenów” - dodaje Kundera.

Film pokazuje miejsca, które wpisały się mocno w historię diecezji kieleckiej: Wiślicę – kolebkę chrześcijaństwa w Polsce, bazylikę katedralną i Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, a także Jędrzejów czy bazylikę Grobu Bożego w Miechowie.

Pomocą w kleryckich inicjatywach służył Szymon Pawlak, który jest zawodowym i licencjonowanym pilotem dronów.

W 1805 r. Papież Pius VII na mocy bulli „Indefessum personarum” wydanej 13 czerwca powołał do istnienia diecezję kielecką. W jej skład weszły tereny dotychczas należące do diecezji krakowskiej, chełmskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej. Granice diecezji objęły obszary położone między Kurzelowem i Skalbmierzem na zachodzie, aż po Sandomierz i Chodel na wschodzie.

W 1842 r. obszar diecezji krakowskiej w Królestwie Polskim nazwano diecezją kielecko-krakowską. Zarząd nad nią sprawowali biskupi krakowscy.

W 1925 r. bullą papieża Piusa XI „Vixdum Poloniae unitas” od diecezji kieleckiej odłączono Zagłębie Dąbrowskie, włączając je do diecezji częstochowskiej, a 10 parafii diecezji kieleckiej przyłączono do archidiecezji krakowskiej. Do diecezji kieleckiej przyłączono natomiast dekanat bodzentyński i część zagnańskiego oraz słupiańskiego.

W 1927 odbył się pierwszy synod diecezji kieleckiej zwołany z inicjatywy biskupa Augustyna Łosińskiego.

W 1992 r. w ramach reformy terytorialnej Kościoła w Polsce, bullą "Totus tuus Poloniae Populus" Jan Paweł II odłączył od diecezji kieleckiej dekanaty: Olkusz Południe, Olkusz Północ, Wolbrom oraz część pilickiego i sułoszowskiego.

Obecnie diecezja kielecka liczy ok. 770 tys. wiernych, podzielona jest na 302 parafie, w których pracuje 725 kapłanów.

dzar
tekst za: www.ekai.pl