Diecezjalne obchody Roku św. Brata Alberta

Spektaklem i rozdawnictwem chlebów zakończyły się Diecezjalne obchody Roku Brata Alberta w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, słynącej z niekonwencjonalnej propozycji duszpasterskiej w duchu albertyńskim.

Obchody odbywały się pod hasłem: „Odkryjmy w potrzebującym Chrystusa”. Dzisiaj parafianie i goście obejrzeli spektakl „Brat ubogich” w wykonaniu grupy uczniowskiej z Siesławic. Rozdano także ok. 1500 bochenków chleba św. Brata Alberta.

Goście – pielgrzymi i turyści, zwiedzali nowoczesny kościół Brata Alberta i poznawali jego albertyńską i eucharystyczną symbolikę oraz nową kaplicę Fatimską. Oglądano także wystawy związane z patronem.

Siostry albertynki wygłosiły konferencję „Charyzmat św. Brata Alberta w Kościele dziś”, obejrzano także inscenizację o św. Bracie Albercie w wykonaniu grupy teatralnej „Pegaz”.

Pielgrzymi i turyści oraz grupy z wielu domów opieki społecznej prowadzonych przez Caritas kielecką i Towarzystwo Brata Alberta, siostry albertynki, Rycerze Kolumba, grupy rekonstrukcyjne oraz władze samorządowe z Buska Zdroju – uczestniczyli w głównej Eucharystii, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

W homilii ksiądz biskup nawiązał do Roku Brata Alberta i znaczenia czynów miłosierdzia w życiu chrześcijan. Mówił także o świadectwie życia patrona parafii oraz o jego niezwykłej drodze życiowej, inspirującej wielu współczesnych.

Uczestnicy uroczystości byli także w parafialnej Izbie Chleba, gdzie od kilku lat wypieka się podpłomyki, a parafia prowadzi warsztaty związane z chlebem i jego znaczeniem w kulturze polskiej.

Podczas parafialnego festynu nastąpiło rozstrzygniecie konkursu rysunkowego dla dzieci dotyczącego wezwań litanii do św. Alberta, były zabawy proekologiczne dotyczące zdrowego stylu życia, zdrowej rodziny i troski o środowisko, prezentowała się schola „Albertowe Słoneczka” Obejrzano kilka filmów, m.in: „Brat Albert – świadkowie wiary”, „Uzdrowisko dusz”, „Parafia dobrych ludzi”.

„Bardzo wzruszającym doświadczeniem okazał się monodram w wykonaniu teatru Hagiograf z Krakowa pt. „Daj się kształtować miłości” – opowiada proboszcz parafii, ks. Marek Podyma. – „Pokazano m.in. zmagania wrażliwego człowieka wybierającego powołanie do Boga, czy do sztuki, rozstrzygającego ważne życiowe dylematy” – dodaje proboszcz.

Parafia przygotowywała się do uroczystości poprzez nowennę. W organizację aktywnie włączyła się Wspólnota Brata Alberta, Caritas parafialna, Odnowa w Duchu Świętym”. Parafianie upiekli ciasto, była gorąca zupa i loteria fantowa.

Parafię pw. Brata Alberta erygował bp Stanisław Szymecki 24 grudnia 1983 r. Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił papież Jan Paweł II 22 czerwca 1983 r. podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach. Wedy właśnie Adam Chmielowski został ogłoszony przez papieża błogosławionym.

Projekt kościoła wykonał architekt Władysław Markulis. Budowę rozpoczęto w 1990 r. Mury kościoła budowano w latach 1992-1996. W 1997 r. ufundowano trzy dzwony, które poświęcił bp Mieczysław Jaworski.

Wystrój kościoła ukazuje symbolicznie dwie drogi Zbawienia. Pierwsza – droga Bożych Przykazań, druga – droga Tradycji chrześcijańskiej, zawierająca symbole starochrześcijańskie. Aranżacja wnętrza to dzieło artystów: Tomasza Morka i Artura Wyszeckiego. W ołtarzu głównym, nawiązującym do rusko- bizantyjskiego stylu Wiślicy – Chrystus uwielbiony w chwale niebieskiej, otoczony postaciami archaniołów i świętych. Po prawej stronie m.in. Matka Teresa z Kalkuty, św. Barat Albert, św. Maksymilian Maria Kolbe.

Malowidła wykonano w technice sgraffito – mokrego fresku. Albertyński wątek przejawia się w kilku obrazach, hasłach, motywach zboża i chleba. Jest jeszcze relikwiarz z relikwiami br. Alberta, przywiezionych do parafii w 1990 roku z Krakowa.

Parafia liczy ok. 5 tys. wiernych, jest dynamiczna i rozwojowa duszpastersko, animuje szereg wydarzeń duszpasterskich i kulturalnych. Wiele z nich łączy się z upowszechnianiem kultu patrona – św. br. Alberta.

1000 – 1500 bochenków chleba, zdobionych krzyżykiem jest zwykle rozdawanych podczas odpustu 17 czerwca, rokrocznie ks. prob. Marek Podyma czyni to osobiście, bo „to jest zadanie dla ojca parafii”.

W Izbie Chleba w parafii jest realizowany projekt edukacyjno – duszpasterski „Od ziarenka do bochenka”, a pozyskane środki na jego realizację pozwoliły na budowę pieca chlebowego i wyposażenie Izby w sprzęt, stoły, ławy. Rozpoznawalnym znakiem Izby stał się podpłomyk, wrośnięty w polską tradycję, gdy gospodynie z resztek chlebowego ciasta wypiekały na piecu płaskie placuszki. W Izbie regularnie odbywają się warsztaty. Parafia dopracowała się własnej receptury pieczywa i grupy wolontariuszy, którzy pomagają przy wypieku .

Ponad 10 lat temu w środowisku ludzi związanych z kultem św. br. Alberta zrodził się zalążek Wspólnoty Brata Alberta, która odtąd m.in. organizuje w parafii wigilię dla potrzebujących, rozdawnictwo paczek żywnościowych i prowadzi dzieła miłosierdzia.

dziar
tekst za: ekai.pl

>> Galeria zdjęć