Diecezjalne obchody Święta Bożego Miłosierdzia

Tłumy wiernych i kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, uczestniczyło w diecezjalnych uroczystościach odpustowych Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium na kieleckim Czarnowie.

Eucharystię odpustową pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego celebrowało ponad 50 kapłanów – profesorów seminarium, księży dziekanów, kanoników kapituły katedralnej, wiślickiej i miechowskiej. Oprawę liturgiczną zapewnił Chór Politechniki Świętokrzyskiej.

Za działalność w dziedzinie charytatywnej, służącej miłosierdziu, zostały wręczone Medale Diecezjalne „Beati Misericordes” ustanowione przez biskupa Piotrowskiego. Otrzymali je: s. Lidia pasjonistka od lat zajmująca się potrzebującymi w parafii św. Józefa i Marian Jaworski - współtwórca Fundacji św. Brata Alberta, pierwszej jadłodajni dla bezdomnych, obecnie dyrektor Przytuliska im. Jana Pawła II w Kielcach, a także Tomasz Bujak – kierownik Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Miechowie.

W homilii bp Jan Piotrowski wspomniał s. Faustynę Kowalską i prawdy objawione jej przez Boga, zachęcał także do pokochania i częstego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzie. - „Bóg miłosierny daje swojego Syna jednorodzonego jako dowód swojej odwiecznej miłosiernej miłości” – mówił biskup kielecki.

Podkreślał że „miłosierdzie jest darem, który trzeba przyjąć” oraz że „nie jesteśmy dłużnikami Bożego Miłosierdzia, bo Bóg daje za darmo”.

„Wieczności będzie za mało, aby Bogu za miłosierdzie podziękować” –mówił biskup kielecki, wspominając zarazem wielkiego czciciela Bożego Miłosierdzia, św. Jana Pawła II, który „głosił nam tę objawioną prawdę”.

Bp Piotrowski poświęcił także i odsłonił tablicę pamiątkową zmarłego przed rokiem ks. prałata Stanisława Sztafrowskiego – budowniczego kościoła i wieloletniego proboszcza parafii, który zmarł nagle 27 kwietnia 2014r., dokładnie w święto Miłosierdzia Bożego podczas Mszy św. odpustowej o godz. 18.00.

Dziś także zostały poświęcone nowe mechaniczne organy 40-głosowe, budowane od 2004 r. w Zabrzu. W organach mieszczą się 2774 piszczałki, całość waży 17 ton.

Mszę św. odpustową zakończyło zawierzenie zebranych Miłosierdziu Bożemu i ucałowanie relikwii św. s. Faustyny. W uroczystości wzięła udział m.in. rodzina śp. ks. Stanisława Sztafrowskiego oraz senator Krzysztof Słoń z małżonką.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kielcach istnieje od 1982 r. Budowa kościoła ruszyła w 1983 r. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał Prymas Polski kard. Józef Glemp w 2000 r. Bp Kazimierz Ryczan podniósł kościół do rangi diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w 2001 r.

Przy parafii istnieje dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Siostry prowadzą Niepubliczne Przedszkole Parafialne „Serduszko”. W pobliżu kościoła Caritas kielecka zbudowała Hospicjum Stacjonarne im. bł. Matki Teresy z Kalkuty. Parafia liczy ok. 17 tys. wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl