Droga Krzyżowa na Karczówkę

W piątek przed Niedzielą Palmową, 11 kwietnia 2014 r. liczne grono kielczan przeszło śladami Męki Pańskiej - Drogą Krzyżową od kościoła Niepokalanego Serca NMP na wzgórze Karczówki. Jej organizatoram od lat jest Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie wraz z parafią p. w. Niepokalanego Serca NMP.

Modlitwa rozpoczęła się Eucharystią pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, który wyraźnie podkreślił podczas homilii wartość rodziny. - „Tylko rodzina Bogiem silna może przezwyciężyć zagrożenia i niebezpieczeństwa, które czyhają na nią we współczesnym świecie” - mówił hierarcha.

Następnie zgromadzeni wyruszyli na Drogę Krzyżową ulicami Kielc. Krzyż między poszczególnymi stacjami był podejmowany przez wspólnotę Domowego Kościoła, siostry zakonne, kleryków, księży czy dzieci i młodzież.

Rozważaniom poszczególnych stacji towarzyszył treści nawiązujące do osoby i nauczania bł. Jana Pawła II i jego droga do świętości. - „Posłuszny wezwaniu <<Kto chce pójść za mną niech się zaprze samego siebie, niech każdego dnia weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje>> (Mt 16, 24) Karol Wojtyła wziął swój krzyż: śmierć matki, śmierć brata, śmierć ojca. Zjednoczony ze swoim Mistrzem do końca wziął krzyż własnego cierpienia, a wierny w miłości ludziom, krzyże swoich licznych sióstr i braci: w postach, w modlitwie, w licznych umartwieniach. Zawsze drogie mu były spotkania z ludźmi, którzy dźwigają krzyż cierpienia, wtedy kierował do nich te lub podobne słowa: „Wam, doświadczonym cierpieniem, którzy mnie słuchacie, czyż potrzeba przypominać, że wasz ból jednoczy was coraz bardziej z Barankiem Bożym, który zmazał grzech świata, a zatem, że również i wy złączeni z Nim w cierpieniu, możecie stać się współodkupicielami ludzkości? Nie przestawajcie nigdy ofiarowywać waszego cierpienia za Kościół, ażeby wszyscy jego synowie stali się świadkami swojej wiary, wytrwali w modlitwie i pełni nadziei” - mówił w rozważaniu ks. Adam Wilczyński, Diecezjalny moderator Domowego Kościoła i ojciec duchowny WSD w Kielcach.

Na koniec wspólnej modlitwy ks. Wilczyński przypomniał warunki uzyskania odpustu zupełnego związanego z odprawieniem Drogi Krzyżowej, a następnie po Wyznaniu Wiary na wzgórzu Karczówka bp Gurda udzielił błogosławieństwa wszystkim uczestnikom nabożeństwa.