Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości

Po raz czwarty w pierwszy piątek Wielkiego Postu została podjęta modlitwa w intencji trzeźwości. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczęło się w kościele św. Wawrzyńca w Nowej Słupi.

Następnie ponad 350 pątników wyruszyło „Drogą Królewską" w kierunku Sanktuarium Relikwii Drzewa Świętego na Świętym Krzyżu. Rozważania poprowadzili trzeźwiejący alkoholicy‚ którzy walczą ze swoim uzależnieniem. Było też kilka świadectw ukazujących wielki dramat zarówno ludzi uzależnionych‚ ale i współuzależnionych. Nie brakowało przy tym łez wzruszenia. Alkoholiczka Ola dziękowała Bogu za mamę‚ która modliła się o jej nawrócenie i uzdrowienie. Przekonywała‚ że dzięki tej modlitwie może tworzyć normalną rodzinę‚ mieć męża i dzieci. Mały Staś przy jednej ze stacji zaśpiewał piosenkę‚ którą ułożył wraz z bratem. Jej treść wskazywała na strach i ból dzieci‚ które muszą zmierzyć się z alkoholizmem swoich rodziców. W czasie Drogi Krzyżowej zostały rozdane drewniane krzyże z napisem: „BÓG JEST MIŁOŚCIĄ". Przygotowali je członkowie grupy "Lubrzanka"‚ jako dar wdzięczności za trzeźwe życie.

Mszy św. sprawowanej w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W homilii mówił: „Niestety świat w jakim żyjemy kocha się w wolności od wszelkich ideałów. Gardzi Chrystusem i Jego Ewangelią‚ obca jest mu kultura dobrego słowa i obyczajów. Smutnym owocem takiego życia są ludzkie nałogi‚ a jednym z nich jest dramatyczny dla wielu osób oraz ich rodzin nałóg pijaństwa. Drogą do trzeźwości jest jedynie całkowita abstynencja. Mimo‚ że jest ona sponiewierana w świecie konsumpcji‚ to jednak jest ona bardzo potrzebna i cenna‚ a przede wszystkim - możliwa".

W czasie trwania wydarzenia można było podjąć abstynencję i wpisać się do Księgi Trzeźwości Diecezji Kieleckiej.

tekst za: trzezwosc.diecezja.kielce.pl

>> Galeria zdjęć