Droga Światła przeszła przez Kielce

Ulicami centrum Kielc po raz kolejny przeszła Droga Światła. Nabożeństwo przypomina wydarzenia z życia Jezusa już po zmartwychwstaniu. Swą formą nawiązuje ona do znanej nam Drogi Krzyżowej. Na trasie marszu zaplanowano 14 stacji, podczas których księża wygłaszali rozważania. Duchowni przemawiali stając na… drabinie.

Zwyczaj organizowania Drogi Światła został zapożyczony z kultury włoskiej. Jak mówi ks. dr Rafał Dudała, opiekun Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54, okres Wielkiego Postu jest przepełniony różnego rodzaju nabożeństwami, czego brakuje w okresie po Wielkanocy. Droga Światła jest odpowiedzią na potrzebę świętowania. – „Droga Światła nawiązuje do wszystkich wydarzeń już po zmartwychwstaniu Jezusa. Na trasie mamy 14, raczej spotkań niż stacji, które wprowadzają nas w klimat tamtych epifanii zmartwychwstałego” – mówi ks. Dudała.

W Drodze Światła uczestniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – „Jesteśmy w czasie paschalnym, który jest też czasem świadectwa wiary, ponieważ czytamy Dzieje Apostolskie. Teraz nasze przepowiadanie powinno być ukierunkowane ku temu, by wzbudzić entuzjazm wiary tak jak u apostołów, którzy oczekiwali Ducha Świętego, tej mocy zgodnie z zapewnieniem Pana Jezusa. Świadectwo wiary ma także kształtować nasze życie, ubogacać je. Myślę, że Droga Światła to piękna tradycja i ważne wydarzenie nie tylko religijne ale i społeczne” – ocenia bp Piotrowski.

Drogę Światła zorganizowało Centrum Duszpasterskie Wesoła54. Podobne nabożeństwa odbywają się także w wielu parafiach naszej diecezji, m.in. w 2 Niedzielę Wielkanocną Droga Światła przeszła przez Piekoszów.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć