Dwaj klerycy wraz z ks. Łukaszem Zygmuntem przebywają na stażu misynym w Brazylii

Dwaj klerycy kieleckiego seminarium: Mateusz Wójcik (po I roku) i dkn Dawid Dzienniak (po V roku) przybywają od 7 lipca 2019 r. na stażu misyjnym w Brazylii, gdzie pracuje misjonarz kielecki ks. Piotr Pochopień. Misyjna praktyka potrwa do 27 lipca.

Inicjatorem tego rodzaju praktyk jest bp Jan Piotrowski, który pracował jako misjonarz w Kongu i Peru i przywiązuje duże znaczenie do szkoły misyjnej przyszłych kapłanów.

Misyjne zagraniczne praktyki są organizowane dla kieleckich kleryków od 2017 r., korzystają z nich głównie alumni zaangażowani w misyjne dzieła Kościoła, skupieni w Kole Misyjnym WSD. Dwa lata temu klerycy poznawali specyfikę posługi misyjnej w Kazachstanie, w 2018 r. byli w Peru. W sumie z tej formy stażu skorzystało sześciu kleryków kieleckiego seminarium.

Wójcik i Dzienniak będą się uczyli misji w parafii św. Piotra w Laranjal, zlokalizowanej południowej części kraju.

Będą pomagali w codziennej pracy duszpasterskiej kieleckiego misjonarza, zaplanowane są spotkania z mieszkańcami, prace porządkowe wokół kościoła i kaplic – jest ich 16 w ośmiotysięcznej parafii. Przekażą także drobne upominki i datki zebrane w diecezji kieleckiej. W planie jest poświęcenie domów prywatnych i szkoły, z Polski klerycy zabrali krzyże dla tej placówki.

– Poznamy w praktyce problemy innego Kościoła, jego lokalność i inność, przy powszechności. To także lekcja innej kultury, innej ludzkiej wrażliwości – uważa Dawid Dzienniak, który miał już okazję pomagać duszpastersko w Ziemi Świętej.

Kandydaci do wyjazdu zgłaszają się sami i muszą się do niego solidnie przygotować, postarać o wsparcie na wyjazd, poznać język – w tym wypadku portugalski.

W pokryciu kosztów wyjazdu pomaga diecezja, parafie, prywatni sponsorzy.

Tradycją stażystów misyjnych stało się rozprowadzanie w parafiach diecezji różańców misyjnych, które stanowią cegiełki na misje. Klerycy głoszą katechezy misyjne, spotykają się z wiernymi. Tego rodzaju spotkania odbyły się w kilku parafiach, m.in. św. Józefa Robotnika i Ducha Świętego w Kielcach, Daleszycach, Bielinach, Skorzeszycach, Chmielniku i Włoszczowej.

dziar
tekst za: ekai.pl