Działalność społeczna ks. Kazimierza Sykulskiego

We wtorek, 14 kwietnia 2015 r. na forum TPADWKK miało miejsce wystąpienie znanego historyka-regionalisty Krzysztofa Zemeły, obecnie dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej. Bohaterem był bł. ks. Kazimierz Sykulski, organizator życia społecznego i początków edukacji w Skarżysku.

Założył tu w 1915 r. pierwszą szkołę o charakterze szkoły średniej – Gimnazjum Profilologiczne. Urodzony w 1882 r. w Końskich ukończył Seminarium w Sandomierzu, następnie studia w Cesarskiej Rzymskokatolickiej Akademii w Petersburgu, był proboszczem w Skarżysku-Bzinie od 1913 r. Kierował Komitetem Obywatelskim w Kamiennej, był posłem na Sejm Ustawodawczy 1919, brał udział w wojnie polsko bolszewickiej, jako kapelan wojskowy; organizował zjazdy delegatów stowarzyszeń Młodzieży Polskiej diecezji sandomierskiej, został uhonorowany nominacją tajnej szambelanii papieskiej, był kanonikiem gremialnym i dziekanem kolegiaty opatowskiej, zorganizował dekanalny Kongres Kół Żywego Różańca, założył w Końskich Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Po wyjeździe ze Skarżyska był proboszczem w Policznie, Radomiu i Końskich, był sędzią prosynodalnym Sądu Biskupiego, proboszczem konsultorem diecezji sandomierskiej. W latach 1939-1940 włączył się czynnie w to, co zawsze go pociągało i co podkreślał w swoich licznych wystąpieniach, zarówno z ambony, jak i mównicy sejmowej – w pomoc ubogim i potrzebującym. Nic dziwnego zatem, że już we wrześniu 1939 r. był aresztowany po raz pierwszy przez gestapo. Ponownie aresztowany 26 października 1941 r. został przewieziony do Auschwitz, gdzie był rozstrzelany 11 grudnia 1941 r. W czerwcu 1999 r został beatyfikowany przez Jana Pawła II, jako męczennik za wiarę. Wówczas też ukazała się poświęcona mu książka, której redaktorem i głównym autorem był prelegent.

dr Piotr Kardyś
Towarzystwo Przyjaciół Archiwum