Dzień Kobiet u "Najpiękniejszej Kobiety Świata" w Piekoszowie

O roli kobiety w życiu człowieka mówił w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie ks. dr Artur Skrzypek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw, który zainaugurował jednocześnie swoją posługę, jako Diecezjalny Duszpasterz Kobiet.

Od ponad 30 lat każdy 8 dzień miesiąca jest szczególnie przeżywany w Piekoszowie. W tamtejszym Sanktuarium ma miejsce Nowenna do Matki Bożej Miłosierdzia oraz wieczorne czuwanie modlitewne zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem i Apelem Jasnogórskim. W czasie południowej Mszy św. duszpasterze obejmują modlitwą wszystkich żyjących; a wieczorem tych, którzy odeszli do wieczności.

- „Pięćdziesiąt lat temu wasi przodkowie wraz z duszpasterzami zapragnęli ukoronować ten obraz. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego koronuje się obrazy Maryi? (…). Przecież Maryja to była prosta, zwyczajna kobieta” – mówił ks. Artur Skrzypek.

Diecezjalny Duszpasterz Kobiet podjął próbę scharakteryzowania kobiety. – „Potrzebujemy takiej refleksji: matka – kobieta, z jej intuicją, z jej całym bogactwem (…). Bóg stworzył człowieka mężczyzną i niewiastą, nie inaczej! To, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, to jest Boży zamysł. Człowiek jednak próbuje w to ingerować i twierdzi, że jest jeszcze <<coś trzeciego>>. Człowiek próbuje ten Boży porządek odwracać. Świat pozbawiony prawdziwych kobiet i prawdziwych mężczyzn staje się osierocony”.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii o testamencie z krzyża ks. Skrzypek przypomniał, że Bóg dał Maryję za matkę nas wszystkich. – „Potrzebujemy bliskości matki. Trzeba nam dzisiaj bronić macierzyństwa! Bronić prawdziwej kobiecości! Zwłaszcza, gdy świat próbuje wmówić kobiecie, że powinna być bizneswoman, bez dzieci, ewentualnie z jednym i do tego jeszcze piesek” – mówił.

Kaznodzieja podał przykład kilku kobiet, z których każdy powinien brać wzór w swoim życiu. Są nimi: św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Joanna Beretta Molla i Polka – Agata Mróz, siatkarka. – „Ilu trzeba dzisiaj jeszcze takich bohaterów, ile takich kobiet, często nieznanych, gotowych na wielkie poświęcenie i miłość, gotowych oddać swoje życie dla drugiego człowieka? Jakże takie postawy przeczą dzisiejszej propagandzie, która twierdzi, że moje życie jest najważniejsze?” – pytał ks. Skrzypek. – „Kobieta jest tą istotą, która bardziej niż mężczyzna jest dla innych”.

– „Drogie Panie, Drogie Matki, Siostry, celebrujcie swoją kobiecość pośród tych trudnych zadań, jakie podejmujecie w swoim życiu. Czasem musicie być matką nie tylko dla swoich dzieci, ale i dla swojego męża. Niech wzorem dla was będzie Maryja, którą w tym miejscu czcicie” – zakończył Diecezjalny Duszpasterz Kobiet.

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia czczony jest w Piekoszowie od 1700 r. Został namalowany na płótnie przez nowicjusza zakonu paulinów 24-letniego Krzysztofa Lateckiego. 21 maja 1705 r. zauważono płynące z oczu Matki Bożej krwawe łzy. Zjawisko to było początkiem kultu maryjnego w Piekoszowie. „Płacz Maryi” był kojarzony z plagami i okropnościami, których doświadczyła tutejsza ludność w czasie potopu szwedzkiego. Dnia 8 września 1968 r. koronacji dokonał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Główne uroczystości 50-lecia koronacji będą obchodzone w Piekoszowie 8 i 9 września 2018 r.

xmhas