Ekstremalna Droga Krzyżowa ze Skalbmierza do Zielenic

Blisko 300 osób uczestniczyło w zakończonej 12 kwietnia rano 25-kilometrowej Drodze Krzyżowej, która prowadziła z kolegiaty w Skalbmierzu do podkrakowskiego Sanktuarium maryjnego w Zielenicach, wzdłuż historycznej trasy Małopolskiej Drogi św. Jakuba.

„Obawialiśmy się, że przyjdzie kilkanaście osób, a tu zaskoczenie – pełna nawa i to ludzi z różnych stron Polski. Doszli wszyscy, choć było to męczące, ale piękne duchowo przedsięwzięcie” – opowiada pomysłodawca inicjatywy, ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz ze Skalbmierza.

Uczestnicy byli w różnym wieku, w tym np. grupa uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Zielenicach, sporo małżeństw, goście z okolic Warszawy, Miechowa, Kazimierzy Wielkiej, Nowego Brzeska, grupa z Krakowa. Wielu korzystało z sakramentu pokuty, prawie wszyscy przystąpili do komunii świętej.

Marcin Gaweł – wójt Pałecznicy i dr Franciszek Mróz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przybliżali uczestnikom ideę szlaku św. Jakuba i działalność bractwa.

Nabożeństwo rozpoczęła Msza św. w piątek, 11 kwietnia o godz. 21.00 w skalbmierskiej kolegiacie, z krótkim kazaniem. Ks. Fatyga mówił w nim m.in. o pasyjnych wątkach skalbmierskiej kolegiaty.

Po Mszy uczestnicy wyruszyli na Drogę Krzyżową. Podzielono ją na dwa etapy: 7 stacji do kościoła w Pałecznicy i kolejne 7 – od Pałecznicy do Sanktuarium w Zielenicach. Część stacji była urządzona przy wysprzątanych leśnych i przydrożnych krzyżach i kapliczkach. „To było niesamowite, ludzie z okolicznych domów wychodzili nam na spotkanie z lampionami” – opowiada ks. Fatyga. Księża proboszczowie otwierali kościoły przy trasie, opowiadali o ich historii, a mieszkańcy przygotowywali poczęstunki.

Z kolei w sobotę nad ranem w Zielenicach ks. dr Krzysztof Kozioł – kustosz tamtejszego Sanktuarium, celebrował dla pątników Mszę św. na zakończenie Drogi Krzyżowej. Uczestnicy powrócili busami do Pałecznicy i Skalbmierza.

„Trasa była niełatwa i wyczerpująca, ale entuzjazm duchowy – ogromny. Wiele osób traktowało tę drogę jako ekspiację, jako bardzo osobistą formę pokuty” – ocenia ks. Fatyga i już zapowiada podobną inicjatywę za rok, do Sanktuarium w Wiślicy.

Organizatorami tej wyjątkowej w diecezji kieleckiej Drogi Krzyżowej byli: proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu - ks. kan. Marian Fatyga, wójt gminy Pałecznica - Marcin Gaweł oraz członkowie Bractwa św. Jakuba w Pałecznicy.

Małopolska Droga św. Jakuba prowadzi od Sandomierza przez Pałecznicę, Zielenice, Niegardów, Więcławice do Krakowa.

dziar
tekst za: www.ekai.pl