Gimnazjaliści z Bukowy pamiętają o Jubileuszu

Gdzie można piękniej obchodzić Jubileusz swojej szkoły? W sobotę, 4 czerwca 2016 r. gimnazjaliści z Bukowy wraz z ks. Krzysztofem Gibasem i swoimi nauczycielami rozpoczęli pielgrzymowanie do Wiecznego Miasta. Tam u grobu św. Jana Pawła II dziękowali za 50 lat istnienia szkoły, która nosi imię tego wielkiego Polaka.

21 godzin podróży było niczym w porównaniu z radością, jaką przyniosło uczestnictwo we Mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka na Placu św. Piotra. A przecież był to dopiero początek, ponieważ następnym etapem wycieczki było zwiedzanie kolejnych niezwykłych miejsc: Fontanna di Trevi, Plac Navona czy Hiszpańskie schody. Kiedy późnym popołudniem turyści udali się do hotelu w Fiuggi na wypoczynek i pyszną włoską obiadokolację, głowy uczestników już pełne były niesamowitych wrażeń. A kolejne dni przyniosły dalsze - podróż w czasie, czyli spotkanie z Forum Romanum i słynnym Koloseum, a potem refleksje w Bazylice św. Pawła za Murami.

Z Rzymu udaliśmy się do pełnego ciszy i modlitwy miasta św. Franciszka - czyli do Asyżu, którego  uliczki zapraszały do szukania wspomnień z czasów, kiedy stąpał po nich św. Franciszek. Turyści z Bukowy zobaczyli także najmniejszą republikę Europy - San Marino. Był czas na zasłużony wypoczynek, kąpiel w morzu oraz plażowanie nad Adriatykiem w malowniczej Rimini. Na trasie nie zabrakło także Padwy – tu również panują przecież polskie tradycje; Wenecji - jej kanałów, mostów i masek. Pielgrzymko-wycieczka oficjalnie została zakończona Mszą św. na Kahlenbergu - polskim wzgórzu w Wiedniu, skąd w 1683 r. król Jan III Sobieski dowodził polską armią w bitwie z Turcją.

To były niezapomniane chwile, które w pamięci gimnazjalistów pozostawią ślad tak trwały, jak polskie ślady na mapie Europy. Zaś spokój i cisza niektórych miejsc kontrastująca ze zgiełkiem innych udowadniają nam, że życie było i jest pełne kontrastów i wyborów, a te ostatnie należą do nas. Dziękujemy za wielką lekcję i wspólnie spędzony czas!