Główny Patron Polski w znaku relikwii w Brzezinach

Dnia 11 listopada 2018 r. - w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - do kościoła w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie św. Stanisława, biskupa i męczennika - Patrona Polski. Dokonał tego ks. prof. Stanisław Dyk.

Relikwie umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu, przedstawiającym patrona, ufundowanym przez rodzinę z Brzezin spoczął przed ołtarzem głównym wśród biało-czerwonej dekoracji z róż.  Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna oraz uczniowie SP w Brzezinach.

W trakcie homilii ks. Stanisław Dyk przypominał, by nie bać się otworzyć na Boga i dążyć do świętości, bo każdy z nas jest do niej powołany. Zachęcał, by prosić nowego patrona o moc w wychowywaniu i przekazywaniu Ewangelii kolejnym pokoleniom.

Tego dnia parafianie z Brzezin złożyli także imieninowe życzenia księdzu profesorowi. Eucharystia zakończyła się ucałowaniem relikwii św. Stanisława ze Szczepanowa.

Święty Stanisław był biskupem krakowskim zatroskanym o dobro wiernych i Ojczyzny. 11 kwietnia 1079 r. został zamordowany przez króla Bolesława Śmiałego. Legenda mówi, że jego ciała strzegły orły, wspomina też o cudownym zrośnięciu się porąbanych części ciała, co miało symbolizować zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski. Św. Stanisław uczy nas jedności i ofiarności, gotowości oddania życia za słuszną sprawę, w obronie człowieka i wartości moralnych, stanowiących.

Parafialne uroczystości jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski w Brzezinach rozpoczęły się już w sobotę 10 listopada. Najpierw delegacje złożyły kwiaty przy Murze Pamięci Ofiar Wojen znajdującym się na cmentarzu. Później był czas wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych przy ołtarzu polowym. Pomagały w tym Koła Gospodyń Wiejskich oraz Gminno-szkolna Orkiestra Dęta z Morawicy. Uroczystości zakończyła Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył o. Jakub Zawadzki. Uczestniczyły w niej m.in. poczty sztandarowe OSP, szkoły oraz kombatantów.

Damian Zegadło