Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym

Od Mszy św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014 w najstarszej uczelni kieleckiej - Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie obecnie studiuje ok. 80 kleryków. Pierwszy rok rozpoczęło 14 kandydatów.

Wśród gości inauguracji byli: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wojewoda świętokrzyski – Bożentyna Pałka–Koruba, prezydent Kielc – Wojciech Lubawski, starosta kielecki – Zdzisław Wrzałka, posłowie, senatorowie, rektorzy wyższych uczelni. KUL reprezentował ks. dr hab. Marek Chmielewski z Katedry Teologii Duchowości, prodziekan Wydziału Teologii KUL, który wraz z rektorem WSD ks. dr. Grzegorzem Kaliszewskim dokonał immatrykulacji 14 studentów pierwszego rocznika. Po złożeniu ślubowania otrzymali oni indeksy. Tegoroczni klerycy pierwszego roku pochodzą z różnych, w większości wiejskich parafii diecezji kieleckiej, trzech jest spoza diecezji.

Wykład inauguracyjny na temat liturgii wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik, ukazując liturgię jako źródło i szczyt życia Kościoła na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia, szczególnie w kontekście dokonań Soboru Watykańskiego II. „Bez formacji nie będzie możliwe uczestnictwo czynne w liturgii. Potrzebna jest formacja biblijna i liturgiczna ludu Bożego, pasterzy i wszystkich wiernych” – mówił ks. prof. Czerwik.

Z kolei prof. Jacek Semaniak – rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - określił formację w seminarium jako „szukanie i służbę”.

Na zakończenie uroczystości inauguracyjnej bp Kazimierz Ryczan zaapelował o jedność środowiska seminarium, o to, aby stało się ono „monolitem”, w obliczu aktualnie „przeżywanego zmasowanego ataku szatana na Kościół i kapłanów”.

Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Zostało ono erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Studia trwają 6 lat. Mieści się w gmachu przy ul. Jana Pawła II. Realizowany jest program filozoficzno–teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Kieleckie seminarium prowadzi liczne akcje powołaniowe, np. Dni Seminaryjne, regularne modlitwy i spotkania powołaniowe w każdej parafii, spotkania z maturzystami, dni otwarte seminarium, projekcje filmów, autorskie projekty powołaniowe, szczególnie kilka edycji cieszącej się popularnością akcji „Kleryk to… Zostań nim na weekend i zobacz sam”. Uczestnicy – ewentualni kandydaci do kapłaństwa, mogą wziąć udział w typowym codziennym życiu kleryckim w murach seminarium, z włączaniem się w rytm modlitw, w posługę w ośrodkach i placówkach współpracujących z kieleckim seminarium oraz w przewidziane harmonogramem prace fizyczne. Z tej propozycji skorzystało już kilkaset osób. Część z nich zdecydowało się na wybór kapłańskiej drogi.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"