Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchowym

75 alumnów, w tym 15 z pierwszego roku, a wśród nich dwóch bliźniaków, księża biskupi i profesorowie zainaugurowali nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym, działającym w Kielcach od 1726 roku.

W ramach inauguracji została odprawiona Msza św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, ślubowanie pierwszego rocznika, podsumowania naukowe i przemówienia biskupa, rektorów, profesorów, prezydenta miasta i marszałka województwa.

Piętnastu alumnów pierwszego rocznika złożyło ślubowanie na ręce ks. prof. dr. hab. Marka Chmielewskiego - prodziekana Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a indeksy wręczył im bp Jan Piotrowski.

Wśród alumnów pierwszego roku jest, bodaj po raz pierwszy w historii seminarium, dwóch braci bliźniaków – to Łukasz i Tomasz Chowaniec z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie.

- „Seminarium to uczelnia wyższa, dom formacji i studiów (…), liczebnie nieporównywalnie mniejsza jednostka od innych uczelni, ale dzięki temu może stać się istotną wspólnotą” - mówił rektor WSD ks. dr Paweł Tambor, podsumowując ubiegły rok, styl pracy formacyjnej, dziękując odchodzącym z uczelni profesorom, m.in. ks. prof. dr. hab. Janowi Śledzianowskiemu i ks. dr. Janowi Piątkowi oraz witając nowych. Grono wykładowców zasilą w tym roku ks. dr Karol Starczewski, ks. dr Mariusz Rak i nowy ojciec duchowny – ks. Marceli Frączek.

Z kolei przemawiający w imieniu alumnów dkn Dominik Terczyński przypomniał postaci świętych i błogosławionych związanych z kieleckim seminarium, m.in. rektora bł. Józefa Pawłowskiego - męczennika Dachau, a także biskupa Wilna – bł. Jerzego Matulewicza – reformatora marianów.

- „Chcemy dzisiaj głęboko pokłonić się wszystkim kapłanom, którzy oprócz ról duchowych pełnią funkcję kustoszy i strażników wspaniałych miejsc dziedzictwa kulturowego w naszym regionie” – mówił Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego.

Problematyka soborowa znalazła się w wykładzie inauguracyjnym ks. dr. Rafała Dudały. Tytuł wykładu brzmiał: „Declaratio de libertate religiosa jako kontrapunkt dla dyskusji wokół percepcji II Soboru Watykańskiego”. Jak podkreślał ks. Dudała, Deklaracja o wolności religijnej wzbudziła ogromne emocje wśród ojców soborowych – zgłoszono rekordową liczbę sześciu wersji dokumentu, przeprowadzono aż 18 głosowań.

Śpiew „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego pod kierunkiem ks. Michała Olejarczyka zakończył oficjalną część inauguracji.

Łącznie z pierwszym rocznikiem, studia w WSD w roku akademickim 2015/2016 rozpoczyna 75 alumnów. Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach dydaktycznie związane są z Wydziałem Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studia o charakterze filozoficzno-teologicznym kończą się uzyskaniem tytułu magistra teologii. Przedmioty filozoficzne oraz wykłady z historii Kościoła dominują w czasie pierwszych dwóch lat edukacji.

Czas formacji seminaryjnej stwarza także okazję do realizacji osobistych pasji i talentów. Wśród ważnych miejsc obecności alumnów są m.in: posługa w szpitalach, domach pomocy, zespół muzyczny „Kerygmat”, redakcja czasopisma kleryckiego „Obecni”, teatr seminaryjny, zajęcia sportowe i inne.

Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Jest najstarszą uczelnią w Kielcach.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"