Jak Brzeziny świętowały urodziny Papieża?

18 maja 2014 r. minęła 94 rocznica urodzin Jana Pawła II. W tym dniu przeżywaliśmy także Diecezjalny Dzień dziękczynienia za kanonizację Świętego Papieża. Z tej okazji w Brzezinach odbyło się wiele różnych uroczystości.

Ten dzień został wybrany na parafialne dziękczynienie za dar kanonizacji Jana Pawła II. Podczas Mszy św. o godz. 12.00 do kościoła p.w. Wszystkich Świętych ks. Dziekan Jan Ciszek wprowadził uroczyście relikwie Świętego Papieża i przekazał je na ręce ks. proboszcza Józefa Knapa. W tym momencie Schola parafialna śpiewała pieśń ze słowani z wiersza Juliusza Słowackiego „Słowiański Papież”. W uroczystości, oprócz licznej grupy wiernych, uczestniczyła delegacja uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach na czele z pocztem sztandarowym.

Eucharystia była sprawowana przy użycia kielicha, który parafia Brzeziny otrzymała w 1990 r. od Ojca Świętego. Po Komunii został odśpiewany hymn „Uwielbiaj duszo moja sławę Pana mego”.

Na ten dzień w świątyni przygotowano specjalną dekorację w miejscu, w którym ustawiony był relikwiarz. Mszę św. zakończyło ucałowanie relikwii przez wiernych. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał pamiątkowy obrazek ze słowami papieża Jana Pawła II: „Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości (…). Nie lękajcie się być świętymi”.

Relikwie krwi św. Jana Pawła II parafia Brzeziny otrzymała z Watykanu. Zostały umieszczone w relikwiarzu w kształcie krzyża zakupionym przez Redakcję Pisma Parafialnego SANCTUS.

Jan Paweł II jest kolejnym świętym, który poprzez obecność w relikwii poszerzył grono patronów naszej parafii.

Zobacz także: więcej informacji

Po zakończonej Eucharystii Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola wraz z Zespołem Szkół w Brzezinach zaprosiło na VI Festyn Rodzinny.

Co roku jest on organizowany z okazji dnia urodzin papieża. W tym roku podczas imprezy nastąpiło nadanie nazwy placu w centrum miejscowości imieniem ks. Augusta Żołątkowskiego i uroczystego odsłonięcia tablicy. Nowy patron placu to proboszcz parafii brzezińskiej, który poświęcił jej 45 lat swojego życia. Jego zasługi i zakres zrealizowanych prac zdecydował o tym, że postanowiono go upamiętnić.

Kolejnym wydarzeniem było otwarcie i poświęcenie Świetlicy Wiejskiej „Przy fontannie”. W tym nowym budynku już w tym momencie odbywają się: zajęcia świetlicowe dla dzieci trzy razy w tygodniu, zajęcia warsztatowe w ramach projekty „Wehikuł Tradycji”, zajęcia muzyczne dla dzieci, cotygodniowe spotkania Klubu Rękodzieła oraz próby scholii parafialnej i Zespołu „Brzezinianki”. W świetlicy urządzona została także Izba Regionalna.

Podczas Festynu nie zabrakło występów artystycznych, zabaw i konkursów rodzinnych, darmowego poczęstunku i innych atrakcji. Imprezą towarzyszącą był także II Miniturniej Sołtysów.

Zobacz także: więcej informacji

W niedzielę wieczorem uczniowie z Zespołu Szkół w Brzezinach zaprosili do Gminnego Centrum Kultury w Morawicy na spotkanie poświęcone osobie św. Jana Pawła II.

Po krótkim filmie „Całopalenie” zaprezentowano program słowno-muzyczny, w którym wzięli udział nie tylko uczniowie, ale także i absolwenci szkoły. Motywem przewodnim były rozterki młodzieńca poszukującego sens życia. Jako wzór i autorytet przedstawiona mu została postać papieża. W przerwie odbyło się wręczenie przez wójta Mariana Burasa oraz dyrektora Krzysztofa Kubickiego nagród dla uczniów i rodziców z Brzezin, którzy wspólnie wzięli udział w konkursach plastycznych związanych z postacią patrona szkoły. Ostatnią część stanowił spektakl „Przed sklepem jubilera” na podstawie sztuki Karola Wojtyły. Aktorami była młodzież z Brzezin przygotowana przez polonistkę Renatę Sołtys. Młodzi artyści otrzymali po występie gromkie brawa.

Dzień później, 19 maja 2014 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzezinach odbył się VI Wojewódzki Konkurs Jan Paweł II Patron Najgodniejszy.

Wzięły w nim udział dwadzieścia dwa 3-osobowe zespoły trzecioklasistów. Rozgrywki rozpoczęły się tradycyjnie modlitwą, po czym dyrektor szkoły Krzysztof Kubicki przywitał gości. Znaleźli się wśród nich m.in. poseł Lucjan Pietrzczyk, ks. proboszcz Józef Knap oraz miejscowi radni. Arkusze odpowiedzi w 5 konkurencjach sprawdzała komisja w składzie Katarzyna Telka (przewodnicząca), Agata Kurdek, Marianna Węgrzyn, Damian Zegadło, Grażyna Podsiadło oraz ks. Rafał Nowiński. Niektóre pytania były naprawdę trudne, ale uczestnicy w większości poradzili sobie z nimi wyśmienicie. Wśród laureatów znaleźli się

I miejsce – Zespół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Kielcach

II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie

III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody a wszyscy uczestnicy atrakcyjne upominki.

Zobacz także: więcej informacji

Dzień 94 urodzin naszego Patrona na pewno na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Brzezin i okolicy. Święty Janie Pawle II módl się za nami!

Damian Zegadło