Jasełka i poświęcenie nowego busa

Tradycją stały się szkolne przedstawienia z racji Świąt Narodzenia Pańskiego. Zapraszani są na nie księża oraz alumni związani z tymi placówkami. W środę, 17 grudnia 2014 r. wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 w Kielcach przy ul. Warszawskiej przygotowali „Jasełka”, które wprowadziły wszystkich w tematykę narodzin Zbawiciela. Aktorzy pod opieką katechetek syntetycznie pokazali dzieje świata: począwszy od grzechu Adama i Ewy do przyjścia na świat Jezusa, który odkupił całą ludzkość z winy nieposłuszeństwa pierwszych ludzi. Po występie dzieci odbył się koncert w wykonaniu zespołu „Mafia”.

W tym dniu miało również miejsce poświęcenie nowego samochodu przeznaczonego do przewozu niepełnosprawnych. Dokonał tego ks. prałat Jan Iłczyk, kustosz Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodziny w Kielcach w asyście alumnów roku III WSD, którzy w ramach zajęć z pedagogiki specjalnej uczęszczają do tej szkoły pod opieką ks. dr. Karola Zegana. Ośrodek starał się o busa ponad rok, a koszt nowego auta wyniósł 150 tysięcy. Dzięki nowemu samochodowi dzieci będą mogły bez przeszkód jeździć na różne konkursy i wycieczki. Jak mówi pani Aldona Bracichowicz - dyrektor placówki - jest to świąteczny prezent, na który długo czekali.

Uczniami wspomnianego wyżej ośrodka są osoby o stwierdzonej niepełnosprawności intelektualnej. Podopieczni są kształceni na dwóch poziomach: przysposobienia do pracy i zawodu oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej, która kończy się państwowym egzaminem. Szkoła ta zapewnia wychowankom odpowiedni poziom przygotowania ogólnego i zawodowego, aby byli zdolni do samodzielnego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. W tej placówce dzieci mogą rozwijać się swobodnie, bez istotnych przeszkód, jakie często stwarzają szkoły masowe.

Foto: al. Mateusz Parobiec