Jędrzejów: Pobranie relikwii bł. Wincentego Kadłubka

W godzinach popołudniowych 2 marca 2016 r. w Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie została odprawiona Eucharystia, po której nastąpiło pobranie relikwii bł. Wincentego Kadłubka. Uroczystościom przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Wzięli w nich udział także ojcowie cystersi na czele z opatem o. Edwardem Stradomskim, księża z dekanatu jędrzejowskiego oraz wierni z parafii i pielgrzymi.

Przed ołtarzem, na którym sprawowana była Msza św., spoczęła ozdobna trumienka z relikwiami błogosławionego cystersa. Podczas homilii bp Piotrowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że „święci nie przemijają" i „święci rodzą świętych". Zauważył także, że święci i błogosławieni, a wśród nich bł. Wincenty słuchali tych samych słów Pisma Świętego i otrzymywali te same sakramenty święte, co my. Posiadamy więc identyczne możliwości, by osiągnąć świętość.

Po zakończeniu Eucharystii nastąpiło uroczyste otwarcie posrebrzanego relikwiarza. Wewnątrz znajdowała się mniejsza szklana trumienka zaplombowana pieczęcią biskupią. Po sprawdzeniu zabezpieczeń, komisyjnie zdjęto wieko i ukazały się kości błogosławionego Wincentego wraz z dokumentami potwierdzającymi autentyczność. Wówczas nastąpił moment pobrania jednej z kości i podzielenia jej na mniejsze relikwie. Dokonał tego lekarz Marek Bogusławski. Przygotowane relikwie ojcowie cystersi umieścili w pozłacanych kapsułach. Po zakończeniu, kości ponownie spoczęły w szklanej trumience, zostały zapieczętowane i zamknięte w ozdobnym relikwiarzu. W tym czasie zebrani wierni wraz z pozostałymi kapłanami odmawiali litanie do bł. Wincentego Kadłubka oraz różaniec.

Na koniec uroczystości ojciec opat przekazał relikwie dla parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim.

Ostatnie pobranie relikwii bł. Wincentego Kadłubka odbyło się 3 lata temu. Kult patrona naszej diecezji rozszerza się. Jego relikwie są czczone w ponad 140 miejscach w Polsce i na świecie. W grudniu ubiegłego roku dekretem Biskupa Kieleckiego zostało w Jędrzejowie ustanowione Diecezjalne Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka.

Bł. Wincenty Kadłubek żył w latach 1150/1160 - 1223. Był biskupem krakowskim, który po 10 latach zrzekł się urzędu, by wybrać proste życie w Opactwie Cysterskim w Jędrzejowie. Błogosławiony Wincenty jest znany również jako autor Kroniki polskiej i pomysłodawca wiecznej lampki przy Najświętszym Sakramencie.

Damian Zegadło

Modlitwa o kanonizację bł. Wincentego Kadłubka

Boże łaskawy i miłosierny, Ty raczyłeś powołać błogosławionego Wincentego ze stolicy biskupiej do zakonu, w którym oddając się wyłącznie Tobie, doszedł do tak wielkiej doskonałości, iż stał się wzorem pokory i całkowitego oddania się woli Bożej, a po śmierci zasłużył sobie na cześć powszechną wiernych, którzy modlą się przy jego grobie od niepamiętnych czasów, ufni w jego wstawiennictwo.

Prosimy Cię, Panie, okaż nam swoją chwalebną szczodrobliwość i ześlij nam obfite łaski i cuda konieczne do upragnionej i od dawna oczekiwanej kanonizacji. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

W. Błogosławiony Wincenty.

O. Uproś mi u Boga łaskę, o którą Cię z ufnością proszę.

Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Realizacja i foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"