Kapłani naszej diecezji pielgrzymowali do Nowego Korczyna

Ponad 120 księży uczestniczyło w Pielgrzymce Kapłanów Diecezji Kieleckiej do Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie, która odbyła się 14 października 2017 r.  

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10.00. Wszystkich zebranych powitał ks. prałat Tomasz Rusiecki – wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Następnie księża odśpiewali modlitwę przedpołudniową, która poprowadził ks. dr Andrzej Kaleta – wikariusz biskupi ds. duchowieństwa.

Po zakończeniu modlitwy brewiarzowej ks. Infułat Adam Koszka z diecezji tarnowskiej wygłosił konferencję pt.: „Nie lękajcie się być świętymi” we współczesnym kontekście kulturowym. Ks. Infułat omówił zagadnienia związane ze spuścizną kulturową epoki nowożytnej, współczesne zjawiska kulturowe, wyzwania duszpasterskie: agresywny sekularyzm, wojna przeciw życiu, atak na rodzinę, odrzucenie prawdy, banalizacja zła w przekazach medialnych, osiągnięcia nauki będące zagrożeniem dla ludzkości, walka z ludźmi Kościoła, groźba schizmy w kościele, oraz drogi duchowego wzrastania obejmujący: znaczenie kapłańskiej wspólnoty, wychodzenie ku człowiekowi, pokój nie za wszelką cenę, demaskowanie szatana, życie w łasce uświęcającej.

Po części formacyjno-teoretycznej rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie księża skorzystali także z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

W samo południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego zwrócił uwagę na sens pielgrzymki kapłanów do Nowego Korczyna. Wskazał, że jest to miejsce związane z kultem św. Kingi. Podkreślił, że po kanonizacji św. Stanisława odbyły się w Krakowie uroczyste obchody w dniu 8 maja 1254 r. Owocem obchodów była decyzja św. Kingi i jej męża Bolesława Pobożnego na temat budowy pierwszego kościoła dedykowanego św. Stanisławowi. Kościół ten zdecydowano wznieść w Nowym Korczynie. Po przebudowach kościół istniej po dzień dzisiejszy i w ostatnim czasie zostało przy nim ustanowione Sanktuarium św. Kingi. Kapłani, którzy przybyli na pielgrzymkę modlą i przeżywają dzień skupienia w tymże kościele.

Ponadto kościół nowokorczyński został ukazany w kontekście innych sanktuariów diecezji kieleckiej. Ks. Biskup zwrócił uwagę na wartości duchowe kult Matki Bożej w Wiślicy, we Włoszczowie i Dzierzgowie. Wskazanie na loca sacra diecezji kieleckiej pobudziło wrażliwość religijną kapłanów przeżywających dzień skupienia.

Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności wypowiedział ks. dr Andrzej Kaleta – wikariusz biskupi ds. duchowieństwa, który podziękował księżom biskupom i wszystkim prezbiterom za udział w dorocznej pielgrzymce.

Słowo wypowiedział także ks. Grzegorz Kowalik, który zaprosił wszystkich księży na pielgrzymi poczęstunek do remizy OSP.

W liturgii słowa uczestniczyli parafianie Nowego Korczyna, za organami zasiadł Radosław Kornaś.

Parafia pod wezwaniem Trójcy Świętej w Nowym Korczynie posiada obecnie dwie świątynie. Kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy Świętej w swojej pierwotnej formie powstał już w XIII w. Obecna świątynia została wybudowana na początku XVII w. Jej budowa i wystrój związany jest z Jezuitami obecnymi w tym czasie w Nowym Korczynie i kaplicą zamkową, z której prawdopodobnie został przeniesiony monumentalny ołtarz główny przedstawiający Trójcę Świętą. Kiedy odeszli Jezuici parafię przejęli księża diecezjalni. Druga świątynia to ufundowany przez św. Kingę i Bolesława Wstydliwego w 1256 r. klasztor franciszkański. To pierwsza w Polsce świątynia pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Wielowiekowa historia tej świątyni jest związana z pobytem franciszkanów w Nowym Korczynie do kasaty. Franciszkanie wrócili do klasztoru w latach: 1975-1991. Od roku 1992 proboszczem parafii liczącej 1700 mieszkańców jest ksiądz diecezjalny. Ksiądz biskup Ordynariusz Jan Piotrowski dekretem z dnia 16 grudnia 2016 r. ustanowił tę świątynię Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi.

Ks. Grzegorz Kowalik

>> Zaproszenie Biskupa Kieleckiego