Kard. Nycz w przesłaniu na VII Święto Dziękczynienia

Nie czas na ideologicznie motywowane eksperymenty na człowieku, gdy zagrożone jest proste następstwo pokoleń Polaków! Jeśli chcemy z dumą świętować kolejne polskie jubileusze, musimy już dziś przywrócić właściwe miejsce prostym wartościom: wiernej miłości, zdolności do poświęceń, uczciwej pracy i międzyludzkiej solidarności – napisał kard. Kazimierz Nycz w specjalnym przesłaniu na VII Święto Dziękczynienia. W tym roku jest ono obchodzone w niedzielę 1 czerwca.

W okolicznościowym przesłaniu z tej okazji, czytanym w niedzielę w kościołach, kard. Nycz wyraził pragnienie „aby to święto i to dziękczynienie objęło wszystkie parafie i wspólnoty naszej Ojczyzny”.

Kard. Nycz zachęca, by dziękując Bogu za nowego świętego rodaka – Jana Pawła II, szukać miary dla własnej świętości, aby żyć tak, by nie bać się umierać. „Cały jego pontyfikat był wielką lekcją dla Kościoła i świata. Była to lekcja wiary i modlitwy, troski o prawdę, sprawiedliwość i godność człowieka. Była to lekcja zatroskania o godność małżeństwa i rodziny” - przypomina.

„Zapytajmy dzisiaj samych siebie – apeluje metropolita warszawski - czy odrobiliśmy tę daną nam przez Świętego lekcję. Czy dopuszczamy Chrystusa do głosu, gdy mówimy o Polsce?”

„Gdy dziękujemy Opatrzności za ćwierćwiecze wolnej Polski, w trosce o kolejne pokolenia musimy również wołać: nie czas na ideologicznie motywowane eksperymenty na człowieku, gdy zagrożone jest proste następstwo pokoleń Polaków! Nie eksperymentujmy z edukacją, z małżeństwem, z rodziną. Jeśli chcemy z dumą świętować kolejne polskie jubileusze, musimy już dziś przywrócić właściwe miejsce prostym wartościom: wiernej miłości, zdolności do poświęceń, uczciwej pracy i międzyludzkiej solidarności” – wzywa kard. Nycz.

Centralne obchody Święta Dziękczynienia jak co roku odbędą się przed powstającą Świątynią Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Ogólnopolskiemu dziękczynieniu za pontyfikat i kanonizację św. Jana Pawła II oraz 25-lecie polskiej wolności przewodniczyć będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Przez cały dzień na placu przed Świątynią trwać będą modlitwy, koncerty oraz gry edukacyjne dla najmłodszych.

awo/br
tekst za: www.ekai.pl