Kazimierza Wielka promuje diecezjalne Sanktuaria i Ośrodek "Wyspa"

Wiślica, Pacanów i Ośrodek Rekolekcyjny „Wyspa” w Budzyniu – to główne cele Pielgrzymki, w której w sobotę, 21 czerwca 2014 r. uczestniczyło ponad 70 osób z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.

- „Zazwyczaj jeździmy na Pielgrzymki po Polsce, Europie, a nawet po świecie, a nie dostrzegamy tego, co mamy na wyciągnięcie ręki” – mówi ks. Michał Haśnik, organizator Pielgrzymki. – „Chcieliśmy w ten sposób promować nasze diecezjalne Sanktuaria i Ośrodek Rekolekcyjny, który jest mało rozreklamowany i przez wielu nie znany”.

Pierwszym celem wyprawy kazimierskich pielgrzymów było Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy. W Bazylice wiślickiej historię parafii i Sanktuarium opowiedział wikariusz ks. Rafał Kupczyk. Następnie z przewodnikiem grupa zwiedziła Dom Długosza i podziemia Bazyliki.

- „Z Wiślicy udaliśmy się do Pacanowa. Głównym celem było nawiedzenie Sanktuarium Jezusa Konającego. W Bazylice pacanowskiej powitał nas serdecznie proboszcz i kustosz ks. prałat Leszek Domagała, który opowiedział historię Sanktuarium” – mówi ks. Haśnik.

Przed cudownym Krzyżem pacanowskim została odprawiona Msza św., w czasie której homilię wygłosił ks. Mariusz Rozin, drugi kazimierski wikariusz. Po Mszy św. była polowa Droga Krzyżowa – nietypowa, bo składająca się tylko z 7 stacji (7 ostatnich słów Chrystusa wypowiedzianych na Krzyżu). Droga Krzyżowa zakończyła się odmówieniem modlitwy Anioł Pański.

- „Drugą część „podboju” Pacanowa spędziliśmy na Rynku szukając śladów Koziołka Matołka” – dodaje ks. Haśnik.

Punktem kulminacyjnym całej Pielgrzymki było nawiedzenie Ośrodka Rekolekcyjnego „Wyspa” w Budzyniu (parafia Piasek Wielki). Tam na kazimierskich pielgrzymów czekał ks. kan. Witold Świąder, dyrektor Ośrodka i niezastąpiona Siostra Helenka. – „Na Wyspę zaprosił nas ks. Witold, który w Wielkim Poście głosił w naszej parafii Rekolekcje” – mówi jeden z uczestników Pielgrzymki.

Po krótkim obejściu całego ośrodka, wszyscy zjedli ciasto, popijając herbatą lub kawą. Następnie w kościółku zostało odprawione nabożeństwo czerwcowe. Z racji przeżywanej Oktawy Bożego Ciała – nie mogło zabraknąć procesji, która odbyła się w lesie na „Wyspie”.

- „Po nabożeństwie już czekały na nas na grillu kiełbaski, bigos i pieczywo” – relacjonuje ks. Haśnik. Rozpoczęła się biesiada przy ognisku na „Powitanie lata 2014”. Przy akompaniamencie gitary, na której grał ks. Rozin, śpiewom nie było końca. Były także tańce…

Na zakończenie biesiady, w imieniu uczestników głos zabrał Andrzej Bienias, który podziękował ks. Witoldowi za zaproszenie i Siostrze Helence za prawdziwą ucztę.

Kilka minut przed godz. 20.00 pielgrzymi wrócili do Kazimierzy i żałowali, że ten dzień minął tak szybko.

tk

Zobacz: Galeria zdjęć