Kielce: bp Frankowski na obchodach 33. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Od Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej, celebrowanej przez biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, rozpoczęły się obchody 33. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania związku. Ich organizatorem była świętokrzyska „Solidarność”.

W homilii bp Frankowski przypomniał okoliczności tworzenia „Solidarności”, międzyludzkie więzi oraz stan wojenny. Odniósł się także do trudnej sytuacji związku i Polaków w czasach obecnych.

Zauważył, że Solidarność „połączyła Polaków w nadziei, że coś od nich zależy. Miliony Polaków stawało się lepszymi, bo wierzyli, że ich wysiłek zmieni ojczyznę” – mówił bp Frankowski przypominając szczegóły tworzenia związku w Kielcach, kieleckie strajki oraz internowanie ponad 300 osób.

- Stan wojenny to była wielka krzywda wyrządzona narodowi, zgaszenie nadziei i radości – zauważał. „Solidarność dobił Okrągły Stół, i Magdalenka, bezpieka rozpisała wtedy scenariusz. Polacy stali się przedmiotem politycznych gier” – podkreślał bp Frankowski.

„Zamordowanego podczas jednej mroźnej nocy ducha narodu” pomagały odradzać pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny i homilie, które ukazywały polskie bolączki i wskazywały kierunek przemian – mówił kaznodzieja.

Zdaniem hierarchy, obecnie „przez Polskę przetacza się fala deprawacji”, czego przejawem jest przede wszystkim naruszenie niepodważalności tradycyjnej rodziny, przez promocję dewiacji i ideologii gender, aborcji i eutanazji”, poprzez „uporczywe ataki mediów laickich na rodzinę”. Ważnym problemem pozostaje wciąż wyjazd młodych ludzi za granicę, odbieranie zasiłków, utrata pracy przez ludzi po 50 roku życia, deptanie godności pracowników.

- Dzisiaj jest zagrożone dziedzictwo „Solidarności”, a choć 21 postulatów Porozumień Sierpniowych, znanych jest w całym świecie, liberałowie je lekceważą i uważają, że to zabytek wpisany na listę UNESCO” – mówił bp Frankowski. Jego zdaniem wciąż wprowadzane są w życie „antypracownicze ustawy”. Rządowi zarzucił sprzedaż majątku narodowego i zamiar „dobrania się do składek budżetowych związku”.

„Każdy, komu bliski jest los Polaków, kto czuje się zagrożony i poniżony powinien iść solidarnie po ulicach Warszawy i dać wyraz swej solidarności” – mówił w Kielcach bp Edward Frankowski. Apelował także: „Nie czas lizać rany i wspominać, ale zakasać rękawy, brać się do roboty, włączając w to młode pokolenie”.

Podczas Mszy św. został poświęcony sztandar Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ‘’Solidarność’’ NSK Bearings Polska S.A.

Uroczystość kościelną poprzedziło złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”, a po Mszy św. uczestnicy obchodów zebrali się przed pomnikiem kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki, na placu przez kielecką Bazyliką Katedralną.

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r., które zostało zawarte między komisją rządową, a Komitetem Strajkowym oraz powstanie „Solidarności”, stały się początkiem przemian, które w 1989 r. doprowadziły do obalenia komunizmu.

Wśród 21 postulatów, które Komitet Strajkowy podpisał ze stroną rządową znalazły się m. in. zapisy o powstaniu wolnych związków zawodowych, zniesieniu cenzury, skróceniu wieku emerytalnego, zwiększeniu liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz o 3-letnich płatnych urlopach wychowawczych.

W Kielcach 33 lata temu - 29 sierpnia 1980 r. jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra”. Strajki objęły w następnych dniach POLMO-SHL, Chemar, Premę, Transbud. Przedstawiciele pięciu zakładów podpisali w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września - 45 przedstawicieli 11 zakładów pracy - podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ. 19 października 1980 r. ukazał się pierwszy numer pisma „Solidarność Świętokrzyska” - od trzeciego numeru wychodzący jako „Biuletyn NSZZ »Solidarność« Regionu Świętokrzyskiego”. Do końca grudnia 1981 roku - internowano 312 osób z województwa kieleckiego.

Zorganizowaną akcję pomocy internowanym prowadził Biskupi Komitet Potrzebującym, działający od końca 1981 r., na czele z bp. Mieczysławem Jaworskim.

dziar
tekst za: www.ekai.pl