Kielce: cebulki żonkili i 60 nowych wolontariuszy dla hospicjum

Od spotkania wolontariuszy i posadzenia kilkuset cebulek żonkili rozpoczęła się wczoraj kolejna edycja kampanii hospicyjnej Pola Nadziei, realizowanej przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Już 60 wolontariuszy zgłosiło się do pracy w nowo otwartym Hospicjum Bł. Matki Teresy z Kalkuty.

Jak wyjaśnia ks. prałat Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej, w ramach kampanii Pola Nadziei będą organizowane kwesty na kieleckich ulicach, a dochód z akcji przekazany zostanie na dokończenie budowy stacjonarnego hospicjum przy parafii Miłosierdzia Bożego. Obecnie w otwartym trzy miesiące temu hospicjum jest 16 miejsc. Kolejne 28 jest przygotowywanych na pierwszym piętrze budynku, gdzie prowadzone są prace wykończeniowe.

Wkrótce ruszą także warsztaty dla wolontariuszy hospicjum, które pomogą ich przygotować do pracy z terminalnie chorymi i służenia im różnego typu wsparciem. Zgłosiło się 60 osób. Natomiast w grudniu odbędzie się koncert "Serce dla hospicjum”.

Pola Nadziei to ogólnopolska kampania, organizowana na terenie województwa świętokrzyskiego przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Celem kampanii jest szerzenie idei hospicyjnej, edukacja na temat potrzeb osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych, starszych oraz zbieranie funduszy na rzecz hospicjum, w tym na dokończenie budowy pierwszego stacjonarnego hospicjum w Kielcach.

W czasie ostatniej edycji Pól Nadziei zebrano ok. 76 tys. zł. Udało się to uczynić w ciągu kilku miesięcy przez blisko 200 wolontariuszy. W trakcie minionych edycji Pól Nadziei w diecezji kieleckiej zebrano łącznie ok. 320 tys. zł. Datki wsparły budowę hospicjum.

Program Pola Nadziei powstał 17 lat temu w Wielkiej Brytanii. Jest realizowany w Polsce od 2005 r., w diecezji kieleckiej od kilku lat, m. in. przy hospicjum w Miechowie oraz w Kielcach.

Hospicjum bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach, zostało oddane (w części) do użytku 16 czerwca 2014 r. Inwestycja kosztowała ponad 4,5 mln zł. W budynku będą docelowo 44 miejsca na ok. 1720 m kw.

Caritas kielecka opiekę hospicyjną realizuje od wielu lat. W 1998 r. w strukturach Caritas kieleckiej powstało pierwsze w regionie hospicjum w Miechowie, w 2009 r. w Kielcach Caritas powołała hospicjum domowe. Otrzymują tam opiekę pacjenci w końcowym etapie choroby, głównie nowotworowej.

Zapotrzebowanie na opiekę paliatywną i hospicyjną stale wzrasta. Obserwuje się tam stały wzrost liczby osób kierowanych do hospicjum ze zdiagnozowanymi chorobami: nowotworowymi, układu nerwowego, metabolicznymi, wadami wrodzonymi. Hospicjum zapewnia podopiecznym i ich rodzinom pomoc medyczną, psychologiczną, duchową oraz socjalną.

dziar
tekst za: www.ekai.pl