Kielecka Caritas zachęca do włączenia się w program „Skrzydła”

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego kielecka Caritas zachęca do włączenia się w program pomocowy „Skrzydła” i objęcie opieką stypendialną dzieci z rodzin uboższych. W roku szkolnym 2012/2013 programem było objętych sześćdziesięcioro dzieci.

Jak informuje s. Katarzyna Maruszak, koordynator programu w diecezji, wciąż potrzebni są chętni, którzy zechcą objąć opieką ubogich uczniów. Przez kilka lat funkcjonowania "Skrzydeł" w diecezji kieleckiej, pomoc i szansę na wyrównanie braków edukacyjnych, otrzymało kilkuset uczniów.

W ramach programu każde dziecko ma swojego anonimowego filantropa, który przez co najmniej jeden semestr funduje mu stypendium w minimalnej wysokości ok. 150 zł. Pieniądze nie trafiają bezpośrednio do rodziny, ale do koordynatora, którym jest pedagog szkolny, nauczyciel, katecheta. Są przeznaczane na najpilniejsze potrzeby ucznia - aktualne i dalekosiężne – przyszłościowe.

Stypendium mogą ufundować osoby indywidualne lub firmy. Darczyńca wskazuje, w jaki sposób chce pomagać dziecku. „Skrzydła na co dzień” obejmują zakup rzeczy codziennego użytku, natomiast za „Skrzydła na przyszłość” opłacane są korepetycje, kursy, dojazdy do szkoły, wyjścia do teatru, muzeum, czy koszty wycieczki klasowej.

Ogólnopolski program „Skrzydła” jest realizowany przez kielecką Caritas od 2005 r.

Osoby wpłacające pieniądze w ramach programu za jego największą zaletę uważają to, iż pomoc trafia do konkretnego, znanego im z imienia dziecka, o którego sytuacji mogą się w każdej chwili dowiedzieć.
Podopieczni „Skrzydeł” pochodzą z różnych rodzin. Często są to rodziny prawidłowo funkcjonujące w środowisku, cieszące się dobrą opinią, niestety zbyt biedne, by mogły zapewnić swoim dzieciom zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb.

Największym sukcesem programu są zmiany, jakie zachodzą w korzystających z pomocy. Dzieci wychodzą z ubóstwa i biedy, wyrównane zostają szanse edukacyjne między nimi a zamożniejszymi rówieśnikami.

Na stronie internetowej programu dostępna jest deklaracja uczestnictwa w programie. Po jej wypełnieniu i przesłaniu na adres Caritas diecezji kieleckiej, zostanie wyszukane dziecko potrzebujące pomocy. Darczyńca otrzyma krótki opis jego sytuacji rodzinnej i zainteresowań oraz informację na temat przeznaczenia pomocy. Jeśli osoba zainteresowana nie ma dostępu do internetu, o programie można dowiedzieć się również telefonicznie.

dziar
tekst za: www.ekai.pl