Kielecka Caritas zachęca parafie do dystrybucji warzyw i owoców dla potrzebujących

Znaczna część rolników, producentów żywności zgłasza do kieleckiej Caritas gotowość dostaw nadwyżek w związku z rosyjskim embargiem na warzywa i owoce. Agencja Rynku Rolnego uruchomiła program rekompensat z powodu poniesionych strat. Rolnicy mogą żywność utylizować lub przekazywać organizacjom charytatywnym, a jedną z nich jest Caritas, która zachęca parafie do dalszego dystrybuowania produktów.

Po przekazaniu żywności np. Caritas, rolnicy otrzymują korzystniejsze dopłaty.

„Obecnie mamy obiecane jabłka, marchew i kapustę. Czas przeznaczony na dostawy jest bardzo krótki - do 13 października. Po tym terminie możemy jeszcze przez jakiś czas wydawać produkty z magazynu Caritas” – informuje ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.

Ks. Banasik zachęca księży proboszczów do współpracy w dystrybucji tych produktów. Można to czynić przez parafialne zespoły Caritas, a tam gdzie ich nie ma - poprzez inne grupy parafialne lub zaangażowane osoby.

Warunkiem udzielenia pomocy jest prowadzenie listy potrzebujących, kwalifikujących się do takiego wsparcia. Chodzi o osoby ubogie, starsze, niepełnosprawne, rodziny niepełne, czy zagrożone patologią.

Zdaniem organizatorów akcji, bardziej wskazana i sensowna wydaje się dystrybucja produktów rolnych w parafiach miejskich.

dziar
tekst za: www.ekai.pl