Kielecka Pielgrzymka na Jasną Górę rozpoczęta!

Tam gdzie jest Eucharystia, tam jest prawdziwy Kościół – mówił podczas Mszy Świętej inaugurującej 39. Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Modlitewna wędrówka do Częstochowy rozpoczęła się tradycyjnie w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy.

Po roku oczekiwań rozpoczęła się 39. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Modlitewną wędrówkę zainaugurowała tradycyjna Msza św. w Bazylice Kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy.

– Tym razem idąc pielgrzymim szlakiem pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary” nasza pielgrzymka na Jasną Górę tworzy ewangeliczną sztafetę modlitwy i świadectwa z duchowym wsparciem wiernych diecezji. Zgodnie z wymogami sanitarnymi, w tym roku każdego dnia będą pielgrzymować dwie grupy, które złączy wspólne przeżywanie Eucharystii. Widzę w tym symbol: łączy nas Eucharystia – Jezus, który chce być z nami i dla nas, a tam gdzie jest Eucharystia, tam jest prawdziwy Kościół –  tłumaczył w homilii Pasterz naszej diecezji.

Wiślica to miejsce szczególne na mapie naszej diecezji. Według niektórych badaczy w 880 roku, czyli prawie sto lat przed chrztem Mieszka I, miał tu miejsce pierwszy chrzest na ziemiach znajdujących się obecnie na terytorium Polski. Do dziś można podziwiać tutaj ruiny pierwszego kościoła, w którym znajdują się pozostałości po, w opinii niektórych osób, chrzcielnicy z dziewiątego wieku.

– Mamy tutaj Madonnę Łokietkową i miejsce, w którym modliła się św. Jadwiga i pokutował Kazimierz Wielki. Dla pielgrzymki od samego początku było to miejsce startu. Prosimy Matkę Bożą, aby nas pilnowała na szlaku i to tutaj zaczynamy naszą wędrówkę, powierzając cały Kościół kielecki – tłumaczy ks. Grzegorz Stachura, kierownik duchowy pielgrzymki.

Sami pielgrzymi ruszają na trasę pełni nadziei i radości. Kazimiera Struzin z grupy biało-fioletowej idzie na pielgrzymkę po raz jedenasty. – Idziemy, jak co roku, w swoich intencjach. Jeśli przychodzi sierpień to pakujemy rzeczy i wychodzimy. Ze względu na pandemię nie możemy przejść całej trasy, ale trzeba się cieszyć, że pielgrzymka się odbywa  – mówiła Radiu eM Kielce.

O godzinie 20.00 grupa biało-fioletowa poprowadziła Apel Jasnogórski.

Już jutro przed pątnikami pierwszy etap pielgrzymki. Pielgrzymi będą zmierzać w kierunku Jasnej Góry w formie sztafety. Na szlak wyruszy grupa Biało-Fioletowa i Biało-Zielona.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć