Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w procesji Bożego Ciała

Główne uroczystości Bożego Ciała w Kielcach rozpoczęła Msza św. na Placu św. Jana Pawła II, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Następnie wierni przeszli w procesji do czterech ołtarzy.

W homilii bp Piotrowski mówił o znaczeniu Eucharystii. – „Jako chrześcijanie, konsekrowani łaską chrztu w imię Trójcy Świętej jesteśmy zaproszeni na „Boży bankiet”, gdzie Bóg nam daje chleb, który jest pokarmem na życie wieczne. Jest to wyjątkowe zaproszenie, a nawet przywilej” – mówił biskup. – „Prawda o Eucharystii jest wielkim wyzwaniem dla wierzącego. Nawet sam Jezus, jak słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, kiedy zapowiedział ten bezcenny dar samego siebie: „Ja Jestem chlebem żywym, który zstąpił z Nieba”, wzbudziło to wiele emocji i krytycznych ocen wśród Żydów. Pytali oni, jak On może dać swoje Ciało do jedzenia. Jezus jednak nie wdaje się w polemikę ale zdecydowanie odpowiada, że spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej jest absolutnym warunkiem życia wiecznego i całej przyszłości człowieka w jego zmartwychwstaniu” – kontynuował kielecki ordynariusz.

Nawiązując do uroczystości Bożego Ciała, bp Piotrowski mówił także o tym, że Eucharystia i Komunia święta  są gwarantem życia wiecznego. – „Przeżywając Boże Ciało nie tyle bronimy Bożych prawd, bowiem te są niezmienne i trwałe, jak niezmienny jest sam Chrystus, ale bronimy naszego własnego życia i przyszłości. W Eucharystii bowiem jest nasza przyszłość i przyszłość naszej wspólnoty jaką jest Kościół. (…) Pokochajmy Eucharystię jaką jest Komunia Święta, a dzięki niej nasze osobiste zjednoczenie z Chrystusem. Jej przyjmowanie nie jest przywilejem aniołów, ale naszym: ludzi słabych i grzesznych. Eucharystia niejako formatuje nasze życie i czyni je podobnym do życia Jezusa. Ona daje niezwykłą apostolską moc, taką jakiej doznali uczniowie na drodze do Emaus, kiedy rozpoznali Jezusa przy łamaniu chleba” – powiedział biskup kielecki.

W uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Wśród nich była pani Sylwia z Kielc. W rozmowie z reporterką Diecezjalnego Radia eM Kielce  przyznała, że jest to dla niej jedno z najważniejszych świąt.  – „Uważam, że obecność na Mszy i procesji to nasz obowiązek. Wychodząc na ulicę pokazujemy naszą wiarę i dajemy świadectwo” – powiedziała kielczanka.

tekst za: em.kielce.pl

>> Relacja na stornie Diecezjalnego Radia eM Kielce