"Kochane Pierwszaki" po raz dziesiąty!

Ponad 2 tys. pierwszoklasistów wzięło udział w imprezie pt. „Kochane Pierwszaki" zorganizowanej w Hali Legionów w Kielcach. Jej inicjatorem był bp Marian Florczyk.

Uczniowie poznawali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Spotkanie było też okazją do integracji i modlitwy.

- „Pierwszy rok w szkole to ogromne przeżycie zarówno dla dzieci, jak dla ich rodziców i bliskich. Kiedyś przyszła mi do głowy taka myśl, aby zgromadzić właśnie te dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Chodziło mi o to, aby wspólnie spędziły czas, żeby zobaczyły, że nie są małą grupą, lecz dużą społecznością. To wydarzenie ma też dać im takiego dobrego ducha i poczucie, że są kochane, że ktoś o nich myśli" - powiedział bp Florczyk.

Podczas tegorocznego wydarzenia biskup towarzyszył dzieciom w zabawach i modlitwie. Udzielił im błogosławieństwa, a także poświęcił ich plecaki i przybory szkolne.

Za organizację imprezy odpowiedzialne jest Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. - „To spotkanie to z jednej strony integracja, a z drugiej edukacja" - powiedział Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Edukacją podczas takich spotkań zajmuje się każdego roku Świętokrzyska Policja. - „To jest bardzo ważne, aby dzieci od najmłodszych lat były edukowane zakresie bezpieczeństwa na drodze. Mówi się przecież, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. My, jako policjanci angażujemy się w akcje profilaktyczne każdego dnia. Uczestniczymy także w większych imprezach, na których gromadzi się mnóstwo ludzi. Wszystko po to, by dzieci już od najmłodszych lat mogły wiedzieć, ze do policjanta mogą się zgłosić  z każdym problemem" - mówił st. sierż. Damian Janus.

Podczas spotkania funkcjonariusze uczyli dzieci między innymi jak bezpiecznie przechodzić przez drogę, jak poruszać się w miejscu, w którym nie ma chodnika, na jakim świetle przechodzić.

W imprezie wzięły udział dzieci z całego województwa świętokrzyskiego.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć