Kolejne czuwanie w Nowym Korczynie za nami

Comiesięczne czuwanie ze św. Kingą w Nowym Korczynie w lutym wypadło w Święto Ofiarowania Pańskiego. Już po raz szósty pielgrzymi i parafianie zebrali się by oddać cześć św. Kindze. Wszystkich przybyłych powitał kustosz sanktuarium ks. Grzegorz Kowalik. Uroczystość rozpoczęła się ucałowaniem relikwii św. Kingi, które w Nowym Korczynie znajdują się od wielu lat.

Część artystyczną przedstawili licznie zebrani uczniowie Szkoły Podstawowej z Opatowca, którzy pod kierunkiem Katarzyny Szczerby przygotowali misyjne przedstawienie bożonarodzeniowe. Dzieci z wielkim zapałem ukazały, jak cały świat oczekiwał i cieszył się z narodzenia Zbawiciela. Należy zwrócić uwagę na piękne dekoracje i stroje, które zostały przygotowane przez rodziców małych aktorów i niewątpliwie dodały uroku i kolorytu przedstawieniu.

Tradycją czuwań  w Nowym Korczynie stało się święcenie soli, co było kolejnym elementem spotkania. Poświęconą sól wierni mogli zabrać ze sobą do domu. Następnie rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Ksiądz kustosz odmówił litanię do św. Kingi oraz odczytał liczne prośby i podziękowania, które przed nabożeństwem złożyli uczestnicy uroczystości. W wymienionych intencjach została odmówiona modlitwa różańcowa.

Kulminacją czuwania była uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. kan. Stanisław Langner – proboszcz parafii w Ojcowie-Grodzisku. Ks. Langner wygłosił również homilię, w której ukazał m.in. jak przeplatały się dzieje św. Kingi i bł. Salomei, której Sanktuarium znajduje się właśnie w parafii Ojców-Grodzisko. Mszę św. koncelebrowali: ks. Grzegorz Kowalik, ks. kan. Marek Małczęć – dziekan dekanatu nowokorczyńskiego oraz ks. kan. Stanisław Kondrak z parafii Szczaworyż.

Podczas liturgii miało miejsce poświęcenie świec, z którymi przybyli parafianie i pielgrzymi. Msza św. zakończyła się Apelem Jasnogórskim. Podczas spotkania można było skorzystać z sakramentu pokuty. W oprawę liturgiczną, jak co miesiąc, czynnie włączyli się parafianie Nowego Korczyna.

Podczas lutowego czuwania przy św. Kindze, Nowy Korczyn gościł pielgrzymów przybyłych m.in. z Ojcowa-Grodziska, Strożysk, Starego Korczyna i Opatowca.

Maria Błach

Wszystkich serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie,
które odbędzie się już 1 marca 2016 r.