Komunikat z zebrania Rady Kapłańskiej Diecezji Kieleckiej

Dnia 10 listopada 2015 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej Diecezji Kieleckiej.

Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą z Liturgii Godzin, następnie Biskup Kielecki Jan Piotrowski wygłosił słowo wstępne oraz został odczytany protokół z poprzedniego zebrania Rady Kapłańskiej.

W dalszej części Biskup Kielecki wręczył nominacje członkom nowo ustanowionej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

Podczas posiedzenia zostały wygłoszone dwa referaty. Pierwszy dotyczył zadań Rady Kapłańskiej i zadań Kolegium Konsultorów. Wygłosił go ks. Dariusz Gącik – Wikariusz Generalny. Temat drugiej prelekcji dotyczył kościołów jubileuszowych na terenie diecezji, w których będzie można uzyskać odpusty w Roku Miłosierdzia. Na ten temat mówił ks. dr Mirosław Cisowski – Dyrektor Duszpasterstwa Ogólnego.

Podczas dalszej części obrad zostały poruszone m. in. następujące kwestie: zmiana granic parafii, których proboszczowie sygnalizowali taką potrzebę; sanktuaria diecezjalne stare i nowe; sposoby pomocy parafiom budującym kościoły; ustosunkowanie się do zapytań zakonów męskich odnośnie do możliwości poszerzenia ich liczby i terytorium w naszej diecezji; problemy życia kapłańskiego i możliwości pomocy kapłanom znajdującym się w trudnej sytuacji; powołanie funduszu stypendialnego im. Księdza Biskupa Czesława Kaczmarka, który wspomagałby wyróżniających się uczniów z terenu naszej diecezji.

Ks. Karol Zegan
SEKRETARZ RADY KAPŁAŃSKIEJ