Kościół prześladowany w świecie

Na ewangeliczną wdowę jako obraz prześladowanego Kościoła wskazują biskupi w liście pasterskim z okazji VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. – Nie możemy nie zauważać brata, który cierpi jak Chrystus i dla Chrystusa – piszą biskupi. List był odczytywany w polskich parafiach 8 listopada.

„Patrząc na ubogą wdowę, musimy zobaczyć w niej miliony naszych braci i sióstr prześladowanych za wiarę w Chrystusa. Musimy ich zobaczyć, tak jak Chrystus dostrzegł w świątyni ignorowaną przez wszystkich ubogą i pokorną wdowę” – piszą polscy biskupi w liście pasterskim na najbliższą niedzielę. Pasterze Kościoła w Polsce przywołują w nim m.in. ludobójstwo ormian w Turcji, którego setną rocznicę w tym roku przeżywamy. Przypominają też o ginących za wiarę misjonarzach. Wśród nich są franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, którzy zostali zamordowani 20 lat temu przez terrorystów marksistowskiego ruchu „Świetlisty Szlak”, a którzy w grudniu br. będą beatyfikowani.

Według Raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w 2014 roku do łamania wolności religijnej dochodziło w 116 krajach świata, a w dwudziestu z nich sytuacja jest dramatyczna.

„Jako chrześcijanie nie możemy patrzeć na te wydarzenia obojętnie. Społeczny wymiar zła i grzechu, prowadzący do prześladowań chrześcijan, domaga się odpowiedzi ze strony wierzących. Musimy zająć stanowisko zaangażowane i ewangeliczne” – apelują biskupi. Proszą o solidarność z prześladowanym Kościołem. Zachęcają też do tego, by w rodzinach i wspólnotach wiernych kształtować postawy miłości, braterstwa i szacunku dla innych ludzi. „Zło obecne w świecie może być zwyciężone jedynie przez heroiczne dobro i otwarcie na moc Boga, który nigdy nie posługuje się przemocą i agresją” – podkreślają.

VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym organizowany dzięki inicjatywie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie poświęcony jest drugi raz z rzędu Syrii, gdzie od 2011 roku trwa konflikt zbrojny. List pasterski o prześladowaniu chrześcijan to już kolejny głos Episkopatu Polski w tej sprawie. Prezydium KEP w komunikacie z 3 listopada wsparło prośbę Pomocy Kościołowi w Potrzebie o modlitwę i ofiary na rzecz prześladowanych. Pomoc ze strony Kościoła w Polsce dla ofiar walk na Bliskim Wschodzie dociera za pośrednictwem tego Papieskiego Stowarzyszenia, jak i Caritas Polska. W lutym br. w imieniu wiernych i biskupów Kościoła katolickiego w Polsce przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki przekazał 100 tys. euro na wyżywienie, kontenery i najpilniejsze wydatki uchodźców obozu dla prześladowanych chrześcijan w Erbilu w Iraku. 8 listopada polscy wierni będą mogli wesprzeć prześladowanych w Syrii.

tekst za: www.episkopat.pl

List Pasterski KEP - Kościół prześladowany w świecie