Kościoły i związki wyznaniowe mogą skorzystać z programu wspierającego ratowanie zabytków

Kościoły i związki wyznaniowe z terenu diecezji kieleckiej mogą skorzystać z ponad 310 milionów złotych z grantów norweskich oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, przeznaczonych na ratowanie zabytków w obrębie całej Polski. „To konkurs otwarty, bez koperty regionalnej. Konkurencja jest ogromna, ale warto skorzystać” – mówi KAI Jacek Kowalczyk – dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w urzędzie marszałkowskim w Kielcach.

Wnioski o dofinansowanie można zgłaszać do końca września. Nabór ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program nosi nazwę „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”.

Dyrektor Kowalczyk zauważa, że przez najbliższe dwa i pół roku, przy wyczerpaniu możliwości dotacji unijnych, będzie to jedyne źródło finansowania. Z tzw. funduszy norweskich skorzystało już m.in. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie i muzeum w Starachowicach, ubiegało się o nie także muzeum w Wiślicy.

„Cały remont ołtarza bazyliki w Sandomierzu był wykonany z funduszy norweskich, ale warto, aby także mniejsze kościoły, o zabytkowej strukturze, przyjrzały się tej możliwości. Wysoko oceniane są także inicjatywy ponadlokalne i międzykulturowe” – przekonuje Kowalczyk.

Wnioski mogą składać kościoły i związki wyznaniowe, państwowe i samorządowe instytucje kultury, publiczne szkoły i uczelnie artystyczne, archiwa państwowe, jednostki samorządu terytorialnego, a także organizacje pozarządowe ze sfery kultury.

Wsparcie udzielane jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię oraz budżet państwa. Wymagany jest co najmniej 15-procentowy wkład własny. Zdaniem Kowalczyka, jedna z trudności przy pisaniu projektu wynika z wnioskowania na bazie koncepcji, bez możliwości aneksowania umów.

W ramach konkursu dofinansowane zostaną projekty dotyczące rewitalizacji, konserwacji, renowacji i adaptacji na cele kulturalne historycznych obiektów i zespołów zabytkowych wraz z otoczeniem.

Mogą to być także projekty dotyczące budowy, remontów i przebudowy instytucji kultury o znacznym potencjale wpływu na społeczno-ekonomiczny rozwój, konserwacji zabytków ruchomych oraz zabytkowych księgozbiorów, zbiorów piśmienniczych, archiwaliów.

Polska jest beneficjentem środków z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego od roku 2004. W latach 2004-2009 na projekty z zakresu kultury przeznaczono trzecią pod względem wielkości pulę środków, tj. prawie 100 mln euro.

W ramach zrealizowanych projektów łącznie odbyło się ponad 700 wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięło ponad 2,2 tys. artystów.

dziar
tekst za: www.ekai.pl