Ks. Cisowski w Przemykowie: Chrześcijaństwo jest ciągle prześladowane

- „Święta Katarzyna poniosła śmierć męczeńską. Chrześcijaństwo jest ciągle prześladowane. Nawet w dzisiejszych czasach tysiące ludzi ginie za wiarę w Jezusa Chrystusa” – mówił w homilii podczas Sumy Odpustowej w Przemykowie ks. kan. dr Mirosław Cisowski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. Uroczystość Odpustowa odbyła się 25 listopada - we wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Na początku Mszy św. wszystkich zebranych powitał ks. Jarosław Sulej – proboszcz parafii w Przemykowie.

Kaznodzieja nawiązując do niedawno odczytanego Listu Episkopatu Polski o prześladowaniach, przytoczył wiele przykładów, jak chrześcijanie cierpią tylko przez to, że są chrześcijanami. Ks. Cisowski przywołał wiele postaci świętych męczenników. – „Obok św. Katarzyny możemy też powiedzieć o św. Agnieszce, św. Łucji, św. Agacie. One wszystkie poniosły śmierć męczeńską”.

Po Mszy św. przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiono Litanię do św. Katarzyny Aleksandryjskiej i zostało udzielone błogosławieństwo.

Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1322 r. Pierwotny kościół był drewniany. Obecny kościół został zbudowany w drugiej połowie XV w. Kościół jest murowany z cegły, późnogotycki, rozbudowany w drugiej połowie XVI w. (dobudowano nawy boczne) i w początkach XVII w. Ołtarz główny rokokowy z obrazem św. Katarzyny z XVIII w. Ołtarze boczne rokokowe: dwa przy tęczy i dwa przy nawach bocznych. Epitafia z XVII-XIX w. Po pożarze dachu i wnętrza kościoła w 1989 r. dokonano jego rozbudowy. W 2014 r. poświęcono nowe organy.

xmhas

Zobacz: Więcej informacji i galeria zdjęć