Ks. dr Paweł Borto u Metodystów: Krzyż jest kluczem do wezwania, aby wzajemnie się miłować

Nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-metodystycznym rozpoczęło 18 stycznia 2017 r. obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Kielcach.

- „Reformacja podkreśla zbawienie poprzez wiarę w Jezusa i jego naukę" – powiedział ks. Janusz Daszuta, pastor kieleckiego kościoła metodystycznego. Pastor Przypomniał, że w tym roku chrześcijanie z Niemiec przygotowali materiały biblijne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, z racji 500 rocznicy wystąpienia Marcina Lutra.

Reformacja podkreśla zbawienie poprzez wiarę w Jezusa i jego naukę. Chodzi o jedność w przebaczaniu i zasypywaniu wszelkich podziałów – stwierdził.

Następnie pastor zaprosił duchownych zebranych w kościele do symbolicznego budowania muru, na podobieństwo berlińskiego, ale z elementów symbolizujących grzechy: braku miłości, dyskryminacji, prześladowania, niszczenia wspólnoty, nietolerancji, wojen religijnych, odrzucenia, nienawiści i pogardy dla innych, nadużycia władzy i fałszywych oskarżeń, izolacji i pychy. - „Panie, umocnij nas i uzdrów, abyśmy umieli burzyć mury w kościołach, domach, rodzinach, społeczeństwach" - modlił się pastor w imieniu zebranych.

Homilię wygłosił ks. dr Paweł Borto, referent ds. ekumenizmu diecezji kieleckiej. – „Krzyż jest kluczem do wezwania, aby wzajemnie się miłować" – podkreślił duchowny. Zaapelował również, aby objąć krzyż – każdy swój i uczynić go miarą miłości, aby umieć powiedzieć Bogu: tak nawet w godzinę opuszczenia.

Po spontanicznej modlitwie wiernych nastąpiło zburzenie muru, a raczej przekształcenie go w krzyż. – „Przez to, co Chrystus zrobił dla nas na krzyżu nasze konto grzechów równa się zero" – powiedział pastor Daszuta.

W tym roku obchodom Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan towarzyszy hasło „Pojednanie: Miłość Chrystusa przynagla nas”. Zostało zainspirowane adhortacją apostolską papieża Franciszka z 2013 r. zatytułowaną Evangelii gaudium (Radość Ewangelii). W adhortacji tej został użyty właśnie ten cytat: „Miłość Chrystusa przynagla nas”.

Jutro uczestnicy wydarzeń ekumenicznych spotkają się w klasztorze na Karczówce u ojców pallotynów, natomiast 20 stycznia są zaproszeni do udziału w ważnym wydarzeniu duchowym i kulturalnym, czyli w koncercie „Betlejem w Kielcach”, który odbędzie się w Hali Legionów, przy ul. Długosza 2.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest od 1908 roku.

dziar
tekst za: www.ekai.pl