Ks. Krynicki w Kazimierzy Wielkiej: Strażacy pokazują piękną służbę

- „Strażacy nie patrzą na przynależność partyjną, czy społeczną. Strażak służy drugiemu człowiekowi” – mówił w homilii ks. mł. bryg. dr Jan Krynicki, Krajowy Kapelan Strażaków podczas Mszy św. na rozpoczęcie Wojewódzkiego Dnia Strażaka. Eucharystia z udziałem kapelanów powiatowych i gminnych została odprawiona 30 maja 2014 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej.

Na początku Mszy św. wszystkich zebranych powitał ks. kan. Marek Mrugała, Świętokrzyski Kapelan Strażaków.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. mł. bryg. dr Jan Krynicki, Krajowy Kapelan Strażaków. – „Dzisiaj dziękujemy Bogu za piękny dar służby”. Nawiązując do niedawnej kanonizacji Papieża Jana Pawła II ks. Krynicki zauważył, że otwarcie się na Chrystusa jest drogą do świętości. – „Nasz święty Papież u progu pontyfikatu wołał: Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Także my musimy otworzyć się na Chrystusa” – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie homilii Krajowy Kapelan Strażaków podziękował strażakom za ofiarną pracę i za niejednokrotne narażanie życia i zdrowia dla innych. –„Jesteśmy dumni z was – drodzy strażacy. Jesteśmy dumni z pięknej i bezinteresownej służby dla Ojczyzny. To wy budujecie piękno naszego państwa”.

Do kazimierskich strażaków ks. Krynicki apelował, aby stali się „patriotami codzienności i każdej chwili”.

W czasie Mszy św. został poświęcony i nadany sztandar dla Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. Poświęcenia dokonał ks. Mrugała.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz ulicami Kazimierzy Wielkiej do nowej strażnicy, która mieści się przy ul. Kolejowej. Tam po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło poświęcenie nowowybudowanego obiektu. Poświęcenia na podnośniku strażackim dokonali: ks. Kapelan Krajowy i ks. Kapelan Wojewódzki.

W Wojewódzkim Dniu Strażaka uczestniczyli m.in.: Bożentyna Pałka-Koruba – wojewoda świętokrzyski, gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz – Komendant Główny PSP, nadbryg. Zbigniew Muszczak – Komendant Świętokrzyski PSP oraz władze powiatowe i samorządowe Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej.

mhas

Zobacz: Galeria zdjęć (foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk")

Zobacz: Galeria zdjęć (foto: Zdzisław Pilarski, Odonów)

Realizacja: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"

Wprowadzeniem do obchodów Wojewódzkiego Dnia Strażaka w Kazimierzy Wielkiej było poświęcenie figury św. Floriana, która stanęła w nowej kazimierskiej strażnicy.

Poświęcenia dokonał ks. Dziekan Janusz Mularz w niedzielę, 11 maja 2014 r. podczas Mszy św. o godz. 12.00 sprawowanej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

W uroczystości poświęcenia udział wzięli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – mgr Tadeusz Knopek oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej st. kpt. mgr Kazimierz Zabłotny.

Był także obecny poczet sztandarowy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Podolanach – jedynej, która pozostała w kazimierskiej „dolnej” parafii.

Figura św. Floriana jest darem ks. Dziekana Janusza Mularza – jako podziękowanie dla strażaków za uratowanie życia i mienia podczas pożaru plebanii sprzed kilku lat.

mhas

Zobacz: Więcej zdjęć z poświęcenia figury