Ks. Marcin Boryń: Jedyna droga do Boga to droga nie osądzania, ale przebaczenia

W piątek, 15 marca 2019 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach po raz kolejny na wspólnej modlitwie zgromadzili się członkowie Wspólnot Margaretkowych. Szczególnym patronem i przewodnikiem w czasie modlitwy był bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Czuwanie rozpoczęliśmy rozważaniami o Męce Pańskiej oraz Drogą Krzyżową.

W czasie konferencji ks. Marcin Boryń- duszpasterz młodzieży diecezji kieleckiej, nie tylko skupił się na omówieniu bogatej historii życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ale przede wszystkim odniósł się do ostatniego kazania błogosławionego męczennika. W szczególny sposób podkreślił zwycięstwo prawdy. Powiedział: „Kiedy patrzymy na ks. Jerzego Popiełuszkę, który głosił prawdę, to człowiek, który wydaje się, że w świecie przegrał – został zabity i wydawałoby się, że prawda została przykryta wodą- został utopiony, jednak ta prawda działa i do dzisiaj przemawia”. Następnie zebrani uczcili poprzez ucałowanie relikwie bł. ks. Jerzego.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem i z homilią ks. Marcina Borynia. W homilii ks. Marcin mówił o niebezpieczeństwie osądzania drugiego człowieka i potrzebie przebaczenia. Zwracając się do Wspólnoty Margaretkowej podkreślił: „Kiedy dzisiaj stawiamy sobie przed oczy postać bł. Ks. Jerzego Popiełuszki jako patrona to odkrywamy, że jedyna droga do Boga to droga nie osądzania, ale przebaczenia. Liturgię ubogaciła śpiewem schola parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach.

Po Mszy św. rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji kapłanów i osób konsekrowanych oraz o nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele. Zwieńczeniem wspólnej modlitwy było błogosławieństwo lourdzkie, w czasie którego modliliśmy się pod  przewodnictwem Sióstr Norbertanek Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego oraz Kompletą.

Uczestnicy czuwania po zakończeniu spotkali się na poczęstunku przygotowanym przez Członków Wspólnot Margaretkowych.

W czuwaniu wzięli udział wierni oraz kapłani z parafii:

- pw. Św. Maksymiliana w Kielcach z ks. prał. Grzegorzem Pałysem i dkn Ireneuszem Kamińskim
- pw. Św. Józefa w Kielcach z ks. Michałem Kościańskim
- pw. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie z ks. Danielem Olejarczykiem
- pw. Bożego Ciała w Busku- Zdroju z ks. Andrzejem Kaletą
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach z ks. Wojciechem Oczkowiczem
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach z ks. Łukaszem Durajem
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu z ks. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- pw. Macierzyństwa NMP w Bolesławiu z ks. Krzysztofem Paskiem (diecezja sosnowiecka)