Ks. Marian Pozierak: Wszyscy chcemy być zdrowi! Kiedy nauka i medycyna rozkładają ręce, pozostaje tylko wiara i Bóg!

Kolejny raz 22 lutego 2018 r. tłumy parafian i pielgrzymów zapełniły kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej na comiesięcznych modlitwach ku czci św. Rity. Przewodniczył im ks. Marian Pozierak, kazimierski rodak.

Pół godziny przed rozpoczęciem Mszy św. została odmówiona modlitwa różańcowa. W tym miesiącu w sposób szczególny różaniec był ofiarowany za wszystkich chorych i cierpiących z okazji niedawno obchodzonego Światowego Dnia Chorego.

O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św., do której wprowadził ks. proboszcz Janusz Mularz – witając wszystkich zgromadzonych w kościele.

- „Wszyscy chcemy być zdrowi! Kiedy nauka i medycyna rozkładają ręce, pozostaje tylko wiara i Bóg. Cuda się dokonują” – mówił rozpoczynając homilię ks. Marian Pozierak, który przebywa w rodzinnej parafii na urlopie zdrowotnym.

Odwołując się do Ewangelii kaznodzieja przypomniał słowa Jezusa: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a będzie wam otworzone. – „To Bóg decyduje kto i kiedy otrzyma od niego łaskę. Trzeba więc trać w postawie wiary” – mówił.

Ks. Pozierak zauważył, że tak to jest w życiu człowieka, że największy wycisk dostają zazwyczaj ci najbardziej uzdolnieni. – „Jeśli jesteś przygnieciony chorobą i cierpieniem, i Bóg pozostaje głuchy na twoje wołanie – może to oznacza, że jesteś wielki w oczach Pana”.

Kaznodzieja wspomniał także, że św. Rita fascynuje tym, że otrzymała wszystkie powołania: była żoną, matką, wdową, siostrą zakonną i mistyczką. Wspierała ubogich i chorych i opanowało trudną sztukę modlitwy i kontemplacji cierpiącego Jezusa. – „W Polsce staje się coraz bardziej znana: przybywa jej figur, obrazów i kaplic. Jej kult rozwija się spontanicznie (…). Uciekają się do niej szczególnie cierpiący na choroby nowotworowe”.

Kończąc homilię ks. Pozierak powiedział: „Święta Rito, Twojej opiece powierzamy wszystkich chorych i cierpiących. Daj nam światło nadziei, byśmy nawet w bólu i cieniu krzyża, umieli zobaczyć blask zmartwychwstania Chrystusa”.

Modlitwy ku czci św. Rity odbywają się w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego od maja 2016 r. Parafia posiada jej relikwie I stopnia. Podczas comiesięcznych modlitw parafianie i pielgrzymi modlą się w kilku intencjach: o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa i za cierpiących na choroby nowotworowe.

xmhas