Ks. Stępień: Wiślica serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież podczas ŚDM w 2016 r.

Tymi słowami ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy, zaprosił młodzież całego świata do Wiślicy podczas Światowych Dni Młodziezy, które są planowane w 2016 r. w Krakowie. Słowa te zostały skierowane do kard. Stanisława Dziwisza, który w sobotę, 7 września 2013 r. przewodniczył Sumie Odpustowej w wiślickiej Bazylice i wprowadził relikwie krwi bł. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz zapytał: - "A papieża nie zapraszacie?" Wtedy ks. Stępień poprawił swoje zaproszenie: - "Wiślica serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież, na Waszą Eminencję i na Papieża Franciszka podczas Światowy Dni Młodzieży w 2016 r." Słowa te zostały przyjęte gromkimi oklaskami przez wszystkich uczestniczących we Mszy św.  

Ks. Stępień w swoim przemówieniu nawiązał także do 1050 rocznicy Chrztu Polski, która przypadnie w 2016 r.: - "W roku 2016 Polska będzie wspominać kolejną rocznicę chrztu św. Jakie miejsce byłoby lepsze dla świętowania tego jubileuszu, niż Wiślica! gdzie wg. historyków już w 880 roku św. Metody, albo jego uczniowie udzielali chrztu".

mhas

PONIŻEJ PUBLIKUJEMY PEŁNY TEKST PODZIĘKOWAŃ:

Eminencjo, Najdostojniejszy Księże Kardynale!
Drodzy bracia i siostry obecni na tej uroczystości!

Kiedy w 1966 roku kościół w Polsce obchodził 1000-lecie Chrztu Świętego także Wiślica była jednym z ważnych miejscem, gdzie odbywały się uroczystości milenijne. Prymas Wyszyński mówił w homilii: „Szczęśliwie pomyślano, by dla uwieńczenia 10 wieków chrześcijaństwa w ziemi wiślickiej, była ukoronowana przez nas, imieniem Ojca świętego, Madonna Łokietkowa, tak przez was umiłowana i czczona, bodaj najstarszy w tej prastarej ziemi świadek miłości ludu polskiego do Maryi, Bogurodzicy Dziewicy.”

Dzisiaj jako kustosz, pragnę wyrazić moją wdzięczność, że znowu to miejsce zostaje uhonorowane; przez przybycie relikwii bł. Jana Pawła II i przez obecność Jego Eminencji.

Chociaż sama Wiślica, z zasobnego grodu i księstwa, które kiedyś liczyło do 40 tys. mieszkańców, skurczyła się do niewielu ponad 400 mieszkańców, to jednak pragniemy dzisiaj nie oglądać się „wstecz” ale patrzeć do przodu. W roku 2016 Polska będzie wspominać kolejną rocznicę Chrztu św. Jakie miejsce byłoby lepsze dla świętowania tego jubileuszu, niż Wiślica! gdzie wg. historyków już w 880 r. św. Metody, albo jego uczniowie udzielali chrztu.

Wiemy, że w 2016 r. przybędzie do Polski młodzież na światowy dzień młodzieży. Już dzisiaj pragnę oświadczyć, że Wiślica serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież i na Jego Eminencję, który kieruje organizacją Światowych dni młodzieży.

(W tym miejscu Kardynał zapytał, czy nie zapraszamy papieża Franciszka? Odpowiedziałem, że przez skromność o tym nie mówię, ale oczywiście zapraszamy)

Niech Wiślica będzie na nowo miejscem odkrywania łaski Chrztu Świętego. Niech stanie się miejscem pielgrzymek i kościołem stacyjnym, gdzie młodzi będą mogli, jak bł. Jan Paweł II, powierzyć swoje życie Matce Bożej. Ona umocni ich młodzieńcze pragnienia i powie jak do króla Łokietka „wstań, ufaj, zwyciężysz”. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za obecność i przekazuję to gorące zaproszenie dla młodych do Wiślicy, na ręce Jego Eminencji.

Obecnie pragnę krótko podziękować wszystkim tu obecnym: prałatom i kanonikom - członkom kapituł kieleckiej, miechowskiej i wiślickiej, Rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc, obecnym kapłanom i wiernym świeckim. Dziękuję przedstawicielom parlamentu i władz samorządowych oraz wszystkim pielgrzymom. Dziękuję przedstawicielom mediów za ich obecność i pracę. Dziękuję policji, jednostkom OSP, orkiestrze i chórowi, dziękuję ministrantom, oraz całej asyście i wszystkim, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość.

PEŁNY TEKST POWITANIA:

Eminencjo, Najdostojniejszy Księże Kardynale!
Czcigodni Księża Prałaci i Kanonicy, przedstawiciele kapituły Kieleckiej i Miechowskiej,
Czcigodni Prałaci i Kanonicy kapituły wiślickiej,
Dostojny Księże Rektorze i przedstawiciele Seminarium,
Drodzy Kapłani obecni na uroczystości,
Panie Pośle, panie Starosto, panie Wójcie,
Przedstawiciele telewizji, radia i środków masowego przekazu,
Drodzy pielgrzymi i parafianie Wiślicy!

Dnia 17 lipca 1966 ro., trwały obchody uroczystości milenijnych chrztu Polski. Jeden z etapów odbywał się w Wiślicy. Prymas kard. Wyszyński zapisał w swoim notatniku: ”Godzina 11.30 - Stajemy w Gorysławicach, gdzie oczekuje wielka rzesza ludzi. Tutaj, na przedmieściu Wiślicy - pisze Prymas - odbędzie się uroczystość koronacyjna. Miłe powitanie przez Kapitułę Wiślicką, dzieci, duchowieństwo i wielką rzeszę wiernych.(...) Dopraszam do współpracy metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę i biskupa Jaroszewicza. Arcybiskup Wojtyła odprawia celebrę pontyfikalną, a ja głoszę kazanie milenijne (330 w tym roku).”

Mija kilka lat, jest dzień 1 września 1974 r. Ks. prałat Stanisław Kamiński zanotował w kronice parafialnej. „Jubileusz 50-lecia wznowienia kapituły kolegiackiej. W uroczystości wzięli udział kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, Biskupi kieleccy i 60 księży.”

Od tego dnia minęło prawie 40 lat i dzisiaj znowu witamy cię Eminencjo w progach naszej świątyni, gdzie króluje Matka Boża Uśmiechnięta. Mówię znowu, bo wtedy byłeś już obecny u boku kardynała Wojtyły, dyskretnie ukryty w jego cieniu. Mamy na to dowód w postaci fotografii. Pragnę dzisiaj serdecznie przywitać Cię w imieniu Kapituły Wiślickiej, zgromadzonych kapłanów, pielgrzymów i wszystkich parafian Wiślicy. Witamy cię jako naszego metropolitę i jako wiernego świadka życia i świętości bł. Jana Pawła II.

1 października 2004 r., nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II, nadał tej starożytnej świątyni godność Bazyliki Mniejszej. Odtąd, w relikwii swojej krwi, pozostanie w kościele, który tak wiele mu zawdzięcza. Dlatego wyrażam ogromną wdzięczność, że Eminencja nie tylko zechciał przekazać nam relikwie bł. Jana Pawła, ale dzisiaj osobiście przewodniczy tej uroczystości. Bardzo proszę o ofiarowanie Mszy świętej w intencji odnowienia i umocnienia wiary w naszej parafii. Wszystkich proszę, abyśmy modlitwą objęli także intencje pp.Franciszka: o pokój dla mieszkańców Syrii.

ks. prał. Wiesław Stępień