Ks. Stępień: Wszyscy jesteśmy Wiślanami

"My wszyscy, chrześcijanie żyjący na tych ziemiach, jesteśmy także Wiślanami" - tymi słowami ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy powitał wszystkich podczas Mszy św. na rozpoczęcie XXXII Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę.

Publikujemy pełny tekst przemówienia Księdza Prałata.

Ekscelencjo, Księże Biskupie Ordynariuszu,
Księże Biskupie Kazimierzu - Ojcze pielgrzymki,
Drodzy Pielgrzymi.
Serdecznie witam wszystkich u stóp Matki Bożej Łokietkowej,
Madonny Uśmiechniętej.

Dnia 6 sierpnia 1982 r. o godz. 17.00 została tu, w Wiślicy, odprawiona Msza św. na rozpoczęcie pierwszej Pieszej Pielgrzymki Wiślan diecezji kieleckiej. Może zastanawiać, dlaczego nazywała się pielgrzymką Wiślan? Ale jeśli w Wiślicy już w 880 roku mieszkańcy tej ziemi, otoczeni przez narody pogańskie, przyjęli chrzest święty, zostali chrześcijanami, to w owym czasie należeć do plemienia Wiślan, znaczyło być chrześcijaninem. Zatem my wszyscy, chrześcijanie żyjący na tych ziemiach, jesteśmy także Wiślanami.

Papież Franciszek zachęca nas nieustannie, aby wyjść na ulice, aby być świadkiem swojej wiary w Boga, swojej miłości do Maryi, swojej nadziei na sprawiedliwsze jutro. Pielgrzymka jest właśnie uczynieniem tego w praktyce. Jutro wyruszycie po raz XXXII na drogi naszej Diecezji, aby przypomnieć innym, zajętym sprawami tego świata, zatroskanym o codzienny chleb, że ważny jest także chleb, który nie ginie. Spełnią się słowa z dzisiejszej Ewangelii; „lecz tłumy zwiedziały się o tym i z miast poszły za Nim pieszo.” (Mt 14, 13-21) A On ich uzdrowił, a potem nakarmił.

Ta Ewangelia jest zapowiedzią Eucharystię. Z okazji Roku Wiary wykonaliśmy, z myślą o pielgrzymach, specjalny kamienny ołtarz, na którym dzisiaj pierwszy raz będzie sprawowana Eucharystia. Proszę Księdza Biskupa o poświęcenie tego ołtarza. Ale jednocześnie ta Ewangelia wzywa nas, mieszkańców Wiślicy, aby nawet mając niewiele, otworzyć swoje drzwi i pozwolić, by razem z wami drodzy pielgrzymi, sam Jezus wszedł do naszych domów; przez nasze ręce, nakarmił tych, którzy są głodni, a nasze rodziny obdarzył swoim błogosławieństwem.

Ks.  prałat Wiesław Stępień
PROBOSZCZ I KUSTOSZ W WIŚLICY

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"