Ks. Tomasz Szczepanik: Zapach róż i świętości Rity unosi się dzisiaj w tym kazimierskim kościele

Tłumy wiernych uczestniczyły w modlitwach ku czci św. Rity, które już po raz siedemnasty odbyły się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Modlitwie przewodniczył ks. Tomasz Szczepanik – wikariusz z Małogoszcza.

- „Zapach róż i świętości Rity unosi się dzisiaj w tym kazimierskim kościele. Stajemy z odwagą i ufność, że Rita pomoże nam przejść i naszą drogę krzyża. Tylko człowiek, który przeszedł przez doświadczenie, może innym przyjść z pomocą” – tak o św. Ricie mówił w homilii ks. Szczepanik.

- „Do niej przychodzą tłumny, wpatrują się w jej figurę (obraz), całują relikwie, wota wdzięczności nie mieszczą się w gablotach, kościół zamienia się w różany ogród, dlaczego? Bo ludzie przychodzą spotkać się ze Świętą” – dodał kaznodzieja.

Podczas wrześniowych modlitw, przyświecało zebranym kolejne wezwanie z Litanii do św. Rity: Wierna orędowniczko we wszystkich potrzebach – módl się za nami.

Ks. Szczepnik przybliżył pokrótce żywot św. Rity. Wspomniał, że „ona szła za Jezusem drogą krzyża, chciała jak najmocniej się z Jezusem złączyć, a najpiękniej łączy nas z Bogiem cierpienie (…). Otrzymała, jako jedyna kobieta na ziemi, otwartą ranę, z której sączyła się krew i ropa (…). Po śmierci, jej ciało zaczęło pachnieć różami”.

- „Dobrze, że tu jesteśmy. Dobrze, że przyszliśmy się spotkać ze św. Ritą, ale czy to wystarczy?” – pytał kaznodzieja.

Ks. Szczepanik wspomniał o swojej znajomej, która leży w krakowskim szpitalu i cierpi na chorobę nowotworową. – „Polecam dzisiaj ją opiece św. Rity, wiernej orędowniczce we wszystkich potrzebach”.

Kończąc swoje rozważanie wikariusz z Małogoszcza powiedział: - „Módlmy się, abyśmy szczerym sercem złożyli nasze intencje prosząc św. Ritę, wierną orędowniczkę we wszystkich potrzebach, by je zaniosła przed Boży tron, by pomogła nam iść drogą świętości z tym krzyżem, który dziś przychodzi nam nieść, krzyżem który chcemy nieść z Jezusem Chrystusem, na drodze ku niebu”.

Modlitwy ku czci św. Rity odbywają się w kazimierskim kościele od maja 2016 r. Parafia posiada jej relikwie I stopnia. Od czerwca, co miesiąc podczas homilii, kaznodzieje kładą szczególny akcent  na kolejne wezwanie z Litanii do św. Rity.  Podczas comiesięcznych modlitw parafianie i pielgrzymi modlą się w kilku intencjach: o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa i za cierpiących na choroby nowotworowe.

Na wrześniowych modlitwa byli obecni pielgrzymi z następujących miejscowości: Bielsko- Biała, Książnice Wielkie, Kraków, Działoszyce, Nowe Brzesko, Skalbmierz z ks. proboszczem Marianem Fatygą, Cudzynowice, Wiślica, Bejsce, Kościelec, Proszowice, Gorzków, Ostrów, Klimontów, Kazimierza Mała oraz z obu kazimierskich parafii. Także liczna grupa uczestniczyła w modlitwie za pośrednictwem transmisji internetowej.

xmhas