Ks. Witold Janocha Krajowym Duszpasterzem Niepełnosprawnych Sportowców

Biskupi zgromadzeni na 364. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w marcu 2014 r., na wniosek bp. Mariana Florczyka – Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców, powołali ks. dr hab. Witolda Janochę na Duszpasterza Krajowego Niepełnosprawnych Sportowców, na pierwszą pięcioletnią kadencję.

Zadaniem krajowego duszpasterza jest integrowanie oraz sprawowanie duchowej opieki nad niepełnosprawnymi sportowcami, działaczami i trenerami, organizowanie spotkań okolicznościowych, towarzyszenie sportowcom w wydarzeniach sportowych oraz organizowanie struktury duszpasterstwa niepełnosprawnych sportowców na poziomie diecezjalnym.

Ks. Witold Janocha przez wiele lat prowadził turnusy rekolekcyjne w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, w latach 2000–2005 pełnił funkcję dyrektora Domu, od roku 2012 jest kierownikiem Katedry Integracji Społecznej Osób z Niepełnosprawnością w KUL, a w roku 2013 został powołany na stanowisko dyrektora Instytutu Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL. Jego zainteresowania naukowe również skupiają się wokół problematyki osób niepełnosprawnych. Za całokształt pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością w roku 2014 został nominowany do nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Świętokrzyska Victoria w kategorii „Osobowość”.

Na pracę duszpasterską z niepełnosprawnymi sportowcami życzymy Księdzu Witoldowi błogosławieństwa Bożego.