Księża uczestniczyli w "rejonówkach"

Zakończyły się jesienne konferencje rejonowe dla księży, które miały miejsce 21, 24 i 26 października 2013 r. Konferencję odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach i w Parafii Grobu Bożego w Miechowie.

W sobotę, 26 października 2013 r. konferencja rozpoczęła się Walnym Zgromadzeniem Sprawozdawczo-Wyborczym Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Kapłanów Diecezji Kieleckiej, w czasie którego dokonano bilansu 5-letniej działalności Zarządu oraz wyboru nowego na kolejne 5 lat. Zebraniu przewodniczył bp ordynariusz Kazimierz Ryczan.

Dalszą cześć konferencji poprowadził bp Kazimierz Gurda. W programie spotkania kapłanów diecezji kieleckiej był wykład ks. dr. Pawła Borto zatytułowany: „Oczy wiary” od encykliki „Lumen fidei” do chrześcijańskiego życia. Ks. Borto w przygotowanym wystąpieniu podkreślił, iż „wiara – jak pisze Ojciec Święty – rodzi się w spotkaniu z Bogiem żywym, który nas wzywa i ukazuje nam miłość, miłość nas uprzedzającą, na której możemy się oprzeć, by trwać niezłomnie i budować życie”.

Z kolei ks. Piotr Markielowski, jeden z egzorcystów diecezji kieleckiej, wygłosił dość ciekawy referat pt.: „Posługa egzorcysty w Kościele – elementy teorii i praktyki”. Przybliżając ten temat zebranym, ks. Markielowski mówił, w jaki sposób każdy kapłan a nie tylko ten wyznaczony przez biskupa, może posługiwać się egzorcyzmami w pracy duszpasterskiej w swojej parafii. Dość szeroko omówił zagrożenie duchowe, które są przez media wyśmiewane, szczególnie w ostatnim czasie. W dość przystępny sposób ks. Markielowski podał katalog zagrożeń duchowych w postaci zabobonów bądź przesądów, które mocno zakorzeniły się w naszym katolickim społeczeństwie. Prelegent przestrzegał księży przed sprytnym i nie budzącym podejrzeń działaniem grup satanistycznych, które często wykradają postacie Eucharystyczne z kościołów i kaplic w celu profanacji. Zachęcał także do praktykowania modlitwy do św. Michała Archanioła, napisanej przez papieża Leona XIII.

Ostatnią częścią spotkania była modlitwa Anioł Pański oraz adoracja Najświętszego Sakramentu, poprowadzona przez ks. Tomasza Rusieckiego, ojca duchownego kapłanów naszej diecezji.

Ks. Krzysztof Tkaczyk