Księża wybrali swoich przedstawicieli do Rady Kapłańskiej

W dziewięciu okręgach wyborczych w dniu 10 października 2015 r. miały miejsce wybory do Rady Kapłańskiej zarządzone Dekretem przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

We wszystkich miejscach wybory miały taki sam przebieg. O godz. 10.00 Przewodniczący Komisji powołał Komisję Wyborczą, następnie odmówiono modlitwę do Ducha Świętego. Jeden z członków Komisji odczytał Dekret Biskupa Kieleckiego zarządzający wybory oraz Regulamin. Po tych czynnościach wstępnych przystąpiono do głosowania. Odbyły się dwa głosowania: osobno głosowali proboszczowie i osobno wikariusze wybierając spośród siebie jednego członka. Po podliczeniu głosów odbyła się druga tura głosowania – na trzech kandydatów, którzy uzyskali największe poparcie w pierwszej turze (znowu osobno proboszczowie i osobno wikariusze). Po ponownym podliczeniu głosów ogłoszono werdykt.

Do 14 października 2015 r. Przewodniczący Komisji mają dostarczyć wyniki głosowań do Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Po ich zatwierdzeniu Biskup Kielecki ogłosi skład nowej Rady Kapłańskiej.

Rada Kapłaństwa to gremium, które doradza Biskupowi Diecezjalnemu. W kanonie 495 Kodeksu Prawa Kanonicznego czytamy takie słowa: „W każdej diecezji winna być ustanowiona Rada Kapłańska, czyli zespół kapłanów, będący jakby senatem biskupa i reprezentującym prezbiterium. Jej zadaniem jest wspieranie biskupa w kierowaniu diecezją, zgodnie z przepisami prawa, ażeby możliwie najbardziej pomnażało się dobro pasterskie powierzonej mu części Ludu Bożego”.

mhas

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk", ks. Michał Haśnik