"Liber beneficiorum" w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach

W dniu 15 listopada 2015 r. prof. Waldemar Kowalski (UJK) przedstawił na forum archiwalnym referat Jan Długosz jako, "lada jaki klecha", czyli jakich tematów (nie) unikać przy obiedzie.

Dyskusję poprowadziła prof. Beata Wojciechowska. Sformułowany pomysłowo temat przyciągnął miłośników historii. Inspiracją tematu była rozmowa przy obiedzie do jakiej doszło w początkach XVII w. na jednym z dworów w powiecie sandomierskim. Rozmowa została zapisana w księdze wpisów kancelarii oficjała sandomierskiego. Pewien szlachcic kwestionując autentyczność informacji zawartych w „Liber beneficiorum” nazwał w ten sposób Jana Długosza. Temat dotyczył więc sporów majątkowych odnośnie do beneficjów kościelnych i dziesięcin. Spory dotyczyły posiadaczy beneficjów i miejscowych kolatorów. Władze kościelne dawnej diecezji krakowskiej zobowiązywały beneficjatów do zaopatrywania się w urzędowe odpisy z „Liber beneficiorum". W aktach wielu parafii przechowywanych w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach zachowały się tego rodzaju dokumenty. Od pierwszej połowy XVII wieku w sądownictwie państwowym nie traktowano jednak tych świadectw jako materiału dowodowego w sporach granicznych. Odnośnie do dziesięcin uznawano wartość dowodową informacji podawanych przez Długosza. Spory o beneficja związane są ze zjawiskiem antyklerykalizmu szlacheckiego w dawnej Polsce.

Na naukowe spotkanie przybyły 42 osoby, w tym pracownicy naukowi uniwersytetu, studenci oraz grupa osób z Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Zainteresowanie gości z Nowego Korczyna związane było z sentymentem historycznym, gdyż Jan Długosz był mieszkańcem Nowego Miasta. Jego ojciec był królewskim starostą zamku korczyńskiego. W rynku zachował się budynek szkoły, w której kształcił się Długosz. Przybyli też przewodnicy świętokrzyscy i mieszkańcy miasta. Referat był przygotowany w związku z Rokiem Długosza.

 

Zobacz: Galeria zdjęć

Zobacz: Plakat

Zobacz: Facebook