List Pasterski KEP: Objawienia w Fatimie są stale aktualne

„Objawienia te należą do najbardziej znaczących w życiu Kościoła i nie tracą dziś nic ze swojej aktualności. Świadczy o tym niezwykłe zainteresowanie Fatimą ludu Bożego wraz ze swymi pasterzami, inspirowanymi nauczaniem papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II” – piszą polscy biskupi w Liście Pasterskim z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. Zachęcają także do obchodzenia pięciu kolejnych pierwszych sobót miesiąca, o co prosiła Maryja w Fatimie.

– „Celem objawień Maryjnych, w szczególności tych w Fatimie, jest ukazanie i wyjaśnienie znaków czasu w dobie kryzysu wiary” – piszą biskupi w Liście Pasterskim. Zwracają też uwagę, że Maryja, Matka Zbawiciela nieustannie wzywa do realizowania woli Jej Syna, jako jedynej gwarancji zachowania ładu i pokoju na świecie.

Księża biskupi podkreślają związek papieży z Fatimą, szczególnie św. Jana Pawła II. Zamach na życie Papieża Polaka miał miejsce 13 maja 1981 r., czyli w rocznicę objawień fatimskich. Sam papież pojechał podziękować za ocalone życie właśnie do Fatimy. Papież pochodzący z bloku państw komunistycznych dokonał 25 marca 1984 r. publicznego Aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z wszystkimi biskupami świata, co było wypełnieniem prośby Matki Bożej. Ponadto św. Jan Paweł II w 2000 r. beatyfikował Franciszka i Hiacyntę oraz ujawnił trzecią część tajemnicy fatimskiej. Papież Benedykt zaś podczas swego pobytu w Fatimie stwierdził: „łudziłby się ten, kto by sądził, że misja Fatimy została zakończona”.

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce przypominają także historyczne wydarzenie z 8 września 1946 r. na Jasnej Górze. Biskupi polscy pod przewodnictwem kard. Augusta Hlonda dokonali wówczas uroczystego Aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

– „Wzorując się na tamtym epokowym wydarzeniu Episkopat Polski w jubileuszowym roku setnej rocznicy objawień, 6 czerwca br., podczas zebrania plenarnego odnowi Akt poświęcenia. Będzie to miało miejsce w pallotyńskim sanktuarium na Krzeptówkach, zwanym potocznie „Polską Fatimą” – zapowiadają biskupi.

Akt ten zostanie następnie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września 2017 r.

Biskupi polscy wzywają wszystkich wiernych, by podjęli przesłanie z Fatimy. Podkreślają, że przyjęcie orędzia Maryi wyraża się także poprzez odprawianie pierwszych sobót miesiąca. Każdy, kto przez pięć kolejnych pierwszych sobót będzie w stanie łaski uświęcającej, przyjmie Komunię św. i odmówi część różańca św., rozważając w zjednoczeniu z Matką Bożą tajemnice różańcowe, z intencją wynagradzającą za grzechy świata, stanie się nie widzem, ale czynnym uczestnikiem tego orędzia.

BPKEP

>> List Pasterski KEP z okazji setnej rocznicy objawień fatimskich