Mały Feniks 2017 dla Diecezjalnego Radia eM Kielce

Diecezjalne Radio eM Kielce zostało docenione przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Podczas uroczystości w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, stacja Diecezji Kieleckiej została nagrodzona Małym Feniksem. Gratulacje z tej okazji Dyrekcji i Współpracownikom złożył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W imieniu Radia nagrodę odebrał zastępca redaktora naczelnego i dyrektor programowy Piotr Michalec. - „Bardzo dziękuję kapitule przyznającej nagrodę Małego Feniksa. A czynię to przede wszystkim w imieniu kilkudziesięciu pracowników, którzy na przestrzeni tych 25-lat tworzyli i tworzą program diecezjalnej stacji radiowej. To jest nagroda dla Was kochani!" – powiedział odbierając nagrodę.

Wzruszenia z przyznanej nagrody nie krył ks. Leszek Skorupa, dyrektor Radia eM Kielce, który od początku uczestniczył w tworzeniu diecezjalnej stacji. – „Nie były to łatwe lata funkcjonowania katolickiej rozgłośni, która musi niezwykle ostro walczyć o utrzymanie na trudnym rynku medialnym zdominowanym przez silne koncerny medialne. Dzięki Bogu nam się to udało i mam nadzieję, na dalszy rozwój stacji" – mówi ks. Leszek Skorupa.

- „Łączymy misję katolickiej stacji z nowoczesnym przekazem. Na naszej antenie codziennie o godz. 6.30, a w niedzielę i święta o godz. 11.00 transmitujemy Mszę świętą z Bazyliki Katedralnej w Kielcach. O godz. 15.00 zachęcamy do modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Codziennie można posłuchać Biblii Audio, czyli fragmentów Nowego Testamentu w interpretacji znanych aktorów oraz „Słowa dnia” – Ewangelii, do której komentarz przygotowują księża diecezji kieleckiej. Dobre słowo przekazujemy także w audycjach publicystycznych: katolickich, społecznych, historycznych, kulturalnych, sportowych oraz informacjach ogólnopolskich i regionalnych" – dodaje dr Katarzyna Bernat, dyrektor ds. informacji i publicystyki.

Nagroda jest kolejną inspiracją, aby tworzyć nowoczesne radio ewangelizacyjne. – „Tworzenie niezależnego lokalnego radia nie jest to łatwe w obecnych czasach, ale to co dobre, zwykle rodzi się w trudzie. Przez te 25 lat z naszej anteny popłynęło w sumie 219.000 godzin programu, w tym tysiące godzin Dobrego Słowa" – podsumowuje Piotr Michalec.

Mały Feniks to nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jest ona przyznawana osobom i instytucjom, które przyczyniły się do promowania w mediach wartości chrześcijańskich.

Łącznie nagrodą tą zostało wyróżnionych 7 regionalnych radiostacji katolickich: Radio eM Kielce, Katolickie Radio Podlasie, Radio Maryja, Radio Warszawa, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio Aim Karin i Radio Fiat. Stacje te obchodzą w tym roku w 25-lecie swojego istnienia na falach radiowych.

Diecezjalne Radio eM Kielce pierwszy program wyemitowało 15 sierpnia 1992 r. w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Początkowo nazywało się Radio Jedność. W 1998 r. rozpoczęło współpracę z ogólnopolską siecią Radia Plus i przyjęło nazwę Radio Plus Kielce. Po ponad 15 latach współpracy zdecydowano się wyjść z ogólnopolskiej sieci. Od 1 maja 2014 r. rozgłośnia Diecezji Kieleckiej nosi nazwę Radio eM Kielce i przygotowuje samodzielny program.

Od 31 sierpnia 2008 r. rozgłośnia wydaje także Tygodnik, który uzupełnia przekazywane treści o słowo pisane. Tygodnik eM jest dystrybuowany w kieleckich kościołach, urzędach publicznych, galeriach handlowych i wielu innych punktach w mieście.

Radio i Tygodnik uzupełnia strona internetowa: www.em.kielce.pl, na której znajdują się newsy, wywiady, teksty, zdjęcia, informacje o audycjach radiowych i innych inicjatywach podejmowanych przez diecezjalną rozgłośnię.

Katarzyna Bernat