Mamy 12 nowych kapłanów!

„Rozmawiajcie z Jezusem na modlitwie. Wsłuchajcie się uważnie w Jego dobre rady i bądźcie niezmordowanymi rybakami. Głoście Jego Dobrą Nowinę, ponieważ świat jej potrzebuje i miliony ludzkich serc za nią tęskni” – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski w Bazylice Katedralnej podczas Mszy św., w czasie której udzielił święceń prezbiteratu dwunastu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego.

Eucharystię z udzieleniem święceń poprzedziła jutrznia w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem Rektora Seminarium ks. kan. dr. Pawła Tambora, podczas której diakoni złożyli uroczyste Wyznanie Wiary oraz przysięgę wierności i celibatu.

Mszę św. z obrzędem święceń koncelebrowali m.in. bp Marian Florczyk, biskup-senior Kazimierz Ryczan, o. opat Edward Stradomski z Jędrzejowa, księża profesorowie, księża proboszczowie nowych prezbiterów oraz ponad 100 kapłanów.

Bp Piotrowski w homilii podkreślił, że Słowo Boże w życiu człowieka, a szczególnie kapłana ma ogromną wartość. - „Boże Słowo musi nasączać ludzkie życie, aby człowiek odczytał poprawnie swoje powołanie, jego zadania i wyzwania, które są właściwe jego czasom. Przepowiadanie słowa Bożego połączone ze świadectwem należy do istotnych zadań Kościoła i wypływa z Jego natury”.

Podczas obrzędu święceń biskup, który należy do grona następców Apostołów, nałożył ręce na głowę każdego z diakonów, udzielając im przez to szczególnej mocy Ducha Świętego, dzięki której stali się prezbiterami Kościoła. Ksiądz Biskup namaścił także dłonie neoprezbiterów olejem Krzyżma Świętego na znak ich uczestnictwa w posłannictwie Chrystusa. Z rąk pasterza diecezji nowo wyświęceni przyjęli namaszczonymi dłońmi dary chleba i wina, które mocą Ducha Świętego i przez posługę kapłanów stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciel nowych prezbiterów podziękował Bogu za rodziców, którzy przekazali im dar wiary oraz za księży Profesorów, którzy przez sześć lat przekazywali im wiedzę teologiczną, a także za kapłanów, którzy pozwolili odkryć im powołanie.

Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił chór Bazyliki Katedralnej oraz chór kieleckiego seminarium pod dyrekcją ks. prefekta Michała Olejarczyka.

Od najbliższej niedzieli nowowyświęceni kapłani w swoich rodzinnych parafiach będą sprawować swoje Msze Święte Prymicyjne, podczas których udzielą wiernym specjalnego błogosławieństwa przez nałożenie rąk.

pkun

Ks. Piotr Wojtasiński
parafia Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie

Ks. Tomasz Zieleń